ABD'de bazı kişi ya da kurumlar ırkçı alışkanlıklardan vazgeçemediği son olayla bir kez daha kanıtlandı. Manhattan'da tam 6 inşaat şirketi dehşet verici bir ayrımcılığa imza attı. Şirket, inşaatta çalışan beyazlar, siyahlar ve göçmenler için 3 ayrı ücret tarifesi belirledi. Buna göre, beyaz işçilere saat başı 25, Afro-Amerikalılara 28 ve göçmen Latinlere 15 dolar ödenmesi ortalığı karıştırdı. Konu mahkemeye taşındı. Bu altı inşaat şirketi hakkında, beyazların en üstte tutulduğu ve Latinlerin en aşağıya itildiği ücret adaletsizliği ve ırk ayrımcılığı nedeniyle dava açıldı.

Başsavcı Andrew Cuomo tarafından Manhattan Yüksek Mahkemesinde açılan davada, bu şirketlerin azınlık toplumlarına 4 milyon dolar kaybettirdiği belirtildi.

6 şirketin tamamı da müteahhid Michael Mahoney tarafından kontrol ediliyordu.

Mahoney'in şirketleri, en fazla ücreti beyazlara, en az ücreti de Latinlere ödeyerek büyük bir ırkçılığa imza atmış oldu.

Başsavcı Cuomo, 2002 yılından beri bu şirketlerin Manhattan ve Brooklyn'de bu şekilde düzinelerce işçiyi çalıştırarak en az 10 otel ve lüks konut yaptığını belirtti.

Irkçı ücret politikası nedeniyle, Latin işçilerin aylık kaybı 600 doları buldu.

Irkçı dava ile karşı karşıya kalan şirketler şunlar

New York Inc'e bağlı EMC, FSC Construction LLC, FSC General Construction LLC, BMC Construction Contractors Corp, Eastlake Industries Inc ve Rigid Concrete Construction Corp.

Latin işçilerden Martin Sosa, "EMC'de haftada 60-70 saat çalıştım ve saatime sadece 15 dolar ödendi. İrlandalı adamlar ise 25 dolar alıyordu. Bana ve diğerlerine büyük haksızlık yapıldı," diye konuştu.

Turkishny.comm / Gülten Sarı