Azeri Milletvekili Samed Seyidov, Türkiye'ye yaptıkları ziyaretten, ''hem Türkiye Cumhuriyeti devletinin hem iktidarının hem de muhalefetinin Azerbaycan haklarına zarar verecek bir adım atmayacağı duygularıyla Azerbaycan'a döneceklerini'' ifade etti. Temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Azeri milletvekilleri, 3 gün boyunca gerçekleştirdikleri ziyaretleri değerlendirmek üzere basın toplantısı düzenledi.

Seyidov, toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokolle ilgili Türkiye'de en yüksek seviyede görüşmeler gerçekleştirdiklerini, bu görüşmelerin tamamında ''Azerbaycan topraklarındaki Ermenistan işgali sona ermedikçe Türkiye'nin adım atmayacağı''nın vurgulandığını belirtti.

Seyidov, bu nedenle heyet olarak ülkelerine, ''hem Türkiye Cumhuriyeti devleti hem iktidarı hem de muhalefetinin Azerbaycan haklarına zarar verecek bir adım atmayacağı duygularıyla döndüklerini'' ifade etti.

-''ERMENİSTAN BİZE PKK'DAN DAHA BÜYÜK KÖTÜLÜKLER YAPTI''-

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Azeri Milletvekili Fazail Agamalı, ''Azerbaycan, kendisine verilen sözlerin tutulmaması halinde nasıl bir yol izleyecek?'' sorusuna, ''Azerbaycan-Türkiye arasındaki kardeşlik, stratejik işbirliği son bulur. Sıradan komşu olur. Bu tehlike var'' yanıtını verdi.

Protokolün, ''Karabağ çevresindeki işgal sona ermeden'' yürürlüğe girmesi halinde bu işbirliğinden Ermenistan'ın ''kazançlı'' çıkacağını öne süren Agamalı, ''Azerbaycan, PKK ile ilişki kursa Türkiye ne hisseder? Ermenistan bize PKK'dan daha büyük kötülükler yaptı'' diye konuştu.

Gültekin Yunis ise Azerbaycan-Türkiye arasındaki kardeşliğin hiçbir zaman bitmeyeceğini vurgulayarak, ''Bu genetik bir kardeşliktir. Bu ebedi bir kardeşliktir'' dedi.

Türkiye'nin, Azerbaycan aleyhine hiçbir adım atmayacağına inandıklarını dile getiren Yunis, bu konuda Türk milletine güvendiklerini kaydetti.
Bir başka soru üzerine Agamalı, Ermenistan'ın yılbaşına kadar işgal ettiği topraklardan çekileceğini düşündüğünü belirtti.

Pashayeva Alasger de Türkiye-Ermenistan ilişkileri söz konusu olduğunda ''Sarı Gelin'' adlı türkünün medyada ''Ermeni türküsü'' diyerek sunulduğunu belirterek, ''Oysa Azerbaycan'da bu türkünün özel anlamı var. Sarı Gelin'in Ermeni türküsü olarak çalınması, söylenmesi Azeri halkını üzmektedir. Buna son verilmesini rica ediyorum'' dedi.

AA

Fotoğraf: AA