ABD'de göçmenlik dramlarına her gün bir yenisi ekleniyor. Michigan'da yaşayan ve ABD'de yasadışı yollarla bulunan bu aile de ölümle yaşam arasındaki ince çizgide mücadelelerini sürdürüyor. Çünkü onların küçük oğulları nadir görülen bir kan hastalığını taşıyor. Sınırdışı edilmeleri demek hastalığın tedavisinin de yapılamayacağı anlamına geliyor. Yani sınırdışı edilmesi durumunda minik çocuk kısa bir süre sonra yaşamını yitirecek.

Detroit'de yaşayan ailenin 5 yaşındaki oğulları ender görülen bir kan hastalığının taşıyıcısı. Ailenin ise şu an içinde elinde olan tek şey Bangladeş'e tek yön gidiş bileti. Faka ailenin çocuğun hastalığını tedavi ettirecek ya da iç kanamayı engelleyecek ilaçları alacak parası yok.

Beş kişilik aile, eğitim, sağlık ve diğer her türlü hizmetin yetersiz olduğu Bangladeş'e dönmek zorunda. Ancak onlar mücadelelerinden vazgeçmiyor ve hemofili rahatsızlığı olan oğulları için Amerika'da kalmanın yollarını arıyorlar.

Ailenin avukatlığını üstlenen Caridad Pastor Cardinale, "İnsan için düzenlenen yasalar ve adil bir sistem hedefi, sizi sınırdışı ederek mücadelenizi de sona erdiriyor," diyerek kararı eleştirdi.

Abdul Ahad ve mumtahina Chowdhury, önceki avukatlarının göçmenlik belgelerini zamanında doldurmaması nedeniyle sınırdışı kabusunu yaşıyor. Bu belgeler zamanında doldurulup teslim edilseydi Ahad ve ailesi şimdi siyasi sığınmacı olarak ülkede kalabilecekti.

Şimdi aile ve avukatları, saat 3.00'e alınmış tek yön biletleriyle ülkelerine gönderilmeden önce son kozlarını oynuyor. Herşey 5 yaşındaki hasta çocukları için.

Anne Chowdhury, "Burası Amerika değil mi? Tüm başkanlarınız podyuma çıkıyor ve ne kadar  kadar harika bir ulus olduğunuzu söylüyor. Bu mu harika olan?" diyerek yaşadıklarına tepki gösteriyor. Anne, "Lütfen, lütfen, lütfen, oğlum için, sadece oğlum için, burada kalmamıza izin verin" diyerek yetkililere sesini duyurmaya çalışıyor.

Eğer mahkeme ailenin sınırdışı kararını bozarsa, davanın yeniden görülmesi uzun zaman alacağı için aile bir süre daha ABD'de kalabilecek.

Turkishny.com / Gülten Sarı