Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yeni "soğuk savaşları" gerektirecek bir koşul bulunmadığını, ne sıcak ne soğuk, hiçbir çatışmanın Rusya'nın çıkarına olmadığını söyledi. Lavrov, Rus "Mejdunarodniy Jizn" (Uluslararası Hayat) adlı dergiye verdiği ve Dışişleri Bakanlığının internet sayfasında yayımlanan röportajında, "Rusya kimse ile çatışma niyetinde değil. Bunun için bir gerekçe de yok. Kimseye bir şey dayatmıyoruz. Sadece dünyanın gidişatı konusunda ortak bir anlayışa varmak ve modern dünyada insanların ortak güvenliğinin güvence altına alınmasında ne yapabileceğimizi bilmek istiyoruz. Bu yüzden, ne soğuk ne de sıcak, hiçbir çatışma çıkarlarımızla örtüşmüyor" dedi.

Her ülkeyle eşitlik ve karşılıklı çıkarlara saygı temelinde işbirliğini geliştirmek istediklerini kaydeden Lavrov, "Ben yeni soğuk savaşları beklemeye gerek olmadığına inanıyorum. Şu anda sürdürülebilir kalkınmanın gerektirdiği görevlerimiz var. Belirli ülkelerden bilinen yöntemlerle dikkatlerimizi ekonomik ve diğer sorunlardan çekmeyi amaçlayan girişimlerin ortaya çıkabileceğini unutmamalıyız. Biz her türlü şeyden geçtik ve şu andan itibaren dengeli ve uygun yöntemlerle karşılık vereceğiz" diye konuştu.

Rus iş adamlarının bazen yurt dışında belirli sorunlarla karşılaşabildiğini kaydeden Lavrov, "Bu sorunlar bizim tutarlı çalışmamız, sakin, dengeli ve gerçekçi yaklaşımımızla çözülebilir" dedi.

Bu arada, Lavrov, Uluslararası Murmansk Ekonomik Forumu'nun bugünkü açılışında yaptığı konuşmada da Kuzey Kutbu ile ilgili askeri çözümü veya bölgesel askeri ittifak oluşturmayı gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığını belirterek, "Biz Kuzey Kutbu bölgesinde işbirliği ve diyalogla çözülmeyecek bir sorun olmadığına inanıyoruz. Bu bölgenin askeri yöntemlerle çözümü veya askeri-siyasi ittifaklar oluşturmayı gerektiren bir sorunu olduğuna inanmıyoruz" ifadesini kullandı.

AA