Afganistan'daki Kanada birliğinin komutanı, askeri durumun "vahim ve ümitsiz" olduğunu söyledi.

Kanada'da devlet TV'si CBC'ye demeç veren General Jonathan Vance, Afganistan'da görev yaparken karşılaştıkları en büyük sorunun, Afganlılarla iyi iletişim kurmak olduğunu belirtti.

"Hiçbir şeyi allayıp pullamamak lazım; görevimizin iyi yapıldığını söyleyemeyiz" diyen Kanadalı general, "durum ümitsiz ve vahim; aciliyet kesbediyor..." ifadesini kullandı. General Vance, "Afganistan'daki varlığımızı onaylasın ya da onaylamasınlar, herkesin durumu anlaması için bunları söylüyorum" dedi.

Geçenlerde yapılan kamuoyu araştırması, Kanadalıların yüzde 52'sinin, ülkelerinin Afganistan'daki askeri görevini onaylamadığını, yüzde 33'ünün onayladığını göstermişti.

Kanada, Afganistan'da 2002'den beri 131 kayıp verdi.

Taliban'ın kalesi sayılan Kandehar'da 2800 Kanada askeri bulunuyor.

Liberaller, Merkel'in 'imtiyazlı ortaklık' Teklifini rafa kaldırttı

Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Hür Demokrat Parti (FDP), Almanya'nın da desteğiyle AB tarafından Türkiye'yle başlatılan tam üyelik müzakerelerinde akde vefa ilkesine bağlı kalınmaya devam edilmesi konusunda uzlaşmaya vardılar. FDP'nin Türkiye konusundaki kararlı tutumu muhafazakarlara geri adım attırdı. Taraflar arasında 3'üncüsü gerçekleşen koalisyon müzakerelerinde kurulacak merkez-sağ hükümetinin Türkiye'ye karşı açık tavır alması için haftalardır baskılarını artıran özellikle Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi'nin (CSU) siyasi manevraları Liberallerin 'imtiyazlı ortaklık' teklifini reddetmeleri ile sonuçsuz kaldı. Dışişleri bakanı olmasına kesin gözü ile bakılan FDP Genel Başkanı Guido Westerwelle, Türkiye'ye uzun vadede tam üyelik kapısının açılmasına sıcak bakmadığını belirtse dahi Başbakan Angela Merkel'in (CDU) öncülüğünde üretilen 'imtiyazlı ortaklık' fikrine ise karşı çıkıyor. Muhafazakar/Liberal koalisyon hükümetinde Türkiye'ye yapılan müzakerelerin 'ucu açık' biçimde devam ettirileceği ibaresi yer alacak.

Bu arada Alman haber ajansı dpa ise CDU/CSU ve FDP arasında imzalanacak olan koalisyon metninde Türkiye ile şu metnin de ilave edileceğini duyurdu: "AB ve Türkiye ile müzakereler sonucunda Türkiye'nin tam üyelik başvurusu reddedilirse Türkiye'ye imtiyazlı ortaklık teklifinde bulunulacak." Diğer taraftan ABD ile transatlantik ilişkilere ağırlık verecek olan Liberaller, Türkiye'nin izlediği dış politikayı da yakinen takip ediyorlar. Partide halen ağırlığı olan FDP'li eski dışişleri bakanı Hans-Dieter Genscher Türkiye'nin AB tam üyeliğini destekleyen önemli isimlerin başında yer alıyor. Alman Federal Meclis grubunda yer alan milletvekillerin de çoğunluğu Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğini destekliyorlar.

(CİHAN)