Japonya'da çocuklarını boşandığı karısından almaya çalışan ve bu nedenle bu ülkede tutuklanan baba serbest bırakıldı ve hakkında açılan dava da düşürüldü. Christopher Savoie, çocuklarını annelerinden ayırmaya kalkınca Japonya'da tutuklanmıştı.

Polis, Yanagawa kasabasında bulunan cezaevindeki Savoie'nin serbest bırakıldığını açıkladı ancak salıverme için herhangi bir şart koşulup koşulmadığına açıklık getirmedi. Savoie'den ülkeyi derhal terk etmesi istendi.

38 yaşındaki Tennessee'li Savoie aynı zamanda Japonya vatandaşı. İddialara göre baba, 8 yaşındaki oğlu Isaac ve 6 yaşındaki Rebecca'yı okul çıkışında kaçırdı.

Savoie çocuklarla birlikte en yakın ABD konsolosluğuna sığındı ve çocukları için pasaport almaya çalıştı. Görevlilere içeri girebilmesine izin vermeleri için bağıran Savoie, kapıda hala Japonya topraklarında durduğu için tutuklandı.

Konsolosluk sözcüsü Tracy Taylor, Savoie'nin serbest bırakıldığını söyledi ve ekledi, "Serbest bırakıldığı için mutluyuz. ABD hükümeti ve Japon hükümeti aile meseleleri konusunda uzun vadeli çözümler bulmaya çalışacak."

Savoie ve karısı Noriko Savoie 14 yıl önce evlendi ve Ocak ayında boşandılar. Mahkeme çocukların velayetini anneye verdi ve ABD'de kalmalarını tastikledi. Ancak anne çocuklarını alarak Japonya'ya gitmişti. Baba da mahkemeye başvurdu ve çocukların velayetini tamamen aldı. Anne hakkında da tutuklama kararı çıktı. Fakat Japonya 1980 yılında imzalanan Lahey sözleşmesine üye olmadığı için Japon kurumları anneye dokunmadı.

Bunun üzerine de baba Japonya'ya gitti ve çocuklarına kavuşmak isterken tutuklandı.

Turkishny.com / Gülten Sarı