Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugün Bağdat'ta gerçekleştirilen Irak Türkiye Yüksek Düzeyli İstişare Konseyi toplantısının Ortadoğu bölgesi için de tarihi bir başlangıç noktası olduğunu söyledi.

Toplantının başında bakanların ikili olarak görüşmelere geçmesinden önce kısa bir açılış konuşması yapan Davutoğlu, toplantı için "Bu sadece Türkiye ve Irak arasında değil, bölgemiz için de tarihi bir başlangıç noktasıdır. Bu anlayışın bölgemize sirayet etmensi yayılmasını istiyoruz." dedi.

Ahmet Davutoğlu, konuşmasının başında "İstanbul ve Bağdat ortak medeniyetimizin iki büyük şehri ve biz iki ay içerisinde bu iki şehri ortak bir kabine gerçekleştirircesine ortak bir hedefe yöneldik." ifadelerini kullandı. İstanbul'dan doğuya doğru giden en büyük caddenin isminin Bağdat Caddesi olduğuna dikkat çeken Davutoğlu, "Bu toplantılarımız ile İstanbul ve Bağdat, Ankara ve Bağdat Türkiye ve Irak bir daha hiç kopmayacak şekilde irtibatlanacak." dedi.

Geçen ay İstanbul'da alınan kararları bugün gözden geçirdiklerini ve 40'ı aşkın konuda mutabakat zaptı imzalayacak düzeye geldiklerini aktaran Davutoğlu, "Güvenlikten ulaştırmaya, ticaretten sağlığa, tarımdan enerjiye kadar birçok alanı kapsayan bu mutabakat zaptları ve anlaşma metinleri aslında iki ülkenin işbirliği alanlarının ne kadar geniş ve kapsalı olduğunu gösteriyor." şeklinde konuştu. "Bu bizim bütün bakanlarımızın ortak çabalarıyla ortaya koyulmuş olan ortak başarımızdır." diye devam eden Davutoğlu, bugünkü ortak çalışmalarını iki ülkenin başbakanlarına arz edeceklerini ve iki ülkenin ortak kabineli toplantısının gerçekleşmiş olacağını ifade etti.

"İŞBİRLİĞİ ZEMİNLERİ BÖLGEDE YAYILDIKÇA BÖLGEMİZ REFAH, İSTİKRAR VE GÜVENLİK ALANINA DÖNÜŞECEK"

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Bu sadece Türkiye ve Irak arasında değil bölgemiz için de tarihi bir başlangıç noktasıdır. Bu anlayışın bölgemize sirayet etmensi yayılmasını istiyoruz." ifadelerini kullandı. İki gün önce de Suriye'de aynı bakanlarla bir konsey toplantısı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Davutoğlu, "Bu işbirliği zeminleri bölgede yayıldıkça bölgemiz refah, istikrar ve güvenlik alanına dönüşecek. Hangi etnik hangi mezhebi kökenden gelirse gelsin büyün bölge halkları kardeştir ve geleceğimizi de birlikte inşa edeceğiz." diye kaydetti.

Davutoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari'nin Türkiye'nin Suriye ile Irak arasındaki ilişkileri düzeltmek ve iyileştirmek için gösterdiği çabalar için teşekkür etmesine ve bu takdirlerinden dolayı kendisinin de teşekkür ettiğini dile getirdi. Davutoğlu ardından sözlerini şöyle noktaladı: "Bu çabalarımızı her zaman sürdüreceğiz ve kardeş ülkelerin bağlarının güçlenmesi için çaba göstereceğiz. Bu hayırlı adım iki ülke için iki ülkenin halkları için yepyeni bir başlangıç olarak inşallah ebediyete kadar sürecektir. Birlikte geleceğe yürüme iradesini gösterdiğimiz bugün, tarihi gün olarak ilerde gelecek nesiller tarafından anılacaktır."

İki bakan toplantıların ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

(CİHAN)