Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Kafkasya'da güvenlik olursa, istikrar ve sonuçta kalkınma ve refahın olacağını" belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül, Fransa'da yayımlanan L'Express dergisinde yer alan demecinde, bütün ülkelerin kendi halklarını memnun etmek ve işbirliği yoluna gitmek istediğini belirterek, "Uyuyan savaşlar her an tekrar alevlenebilir, biz bunu Rusya ve Gürcistan arasında gördük, Kafkasya'daki sorunlar çözülmeli'' diye konuştu. Gül, "Kafkasya'da güvenlik olursa, istikrar ve sonuçta kalkınma ve refah olur. Soğuk savaşlar dönemi bitti" dedi.

"Ermenistan ile Türkiye arasında ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda dışarıdan baskı gelip gelmediği" sorusunu Gül, "Hiçbir dış baskı olmadı. Bizim politikamız bu bölgede barış ve istikrarı getirmeyi ve komşularımızla iyi ilişkiler kurmayı hedefliyor. Bununla birlikte bu sürece yardımcı olanlara teşekkür ederiz" diye yanıtladı.

Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerin parlamentoların onayına sunulacağını hatırlatan Gül, "Bir Türk atasözünün belirttiği gibi, iyi niyet her zaman iyi sonuç verir. inşallah herkes iyi niyetli olacak" dedi.

Gül, Türkiye'nin sadece Ermenistan ile ilişkileri normalleştirmeyi değil, bütün bölgenin barış, istikrarı ve işbirliğini hedefleyen bir proje sunduğu belirtti.

"Türkiye'nin taviz verip vermediğinin" sorulması üzerine Gül, "bu şekilde düşünmenin doğru olmadığını" belirtti. Cumhurbaşkanı Gül, "Bu şekilde düşünürsek hiçbir zaman barışa varamayız. Uzun hedefe yönelik ve geniş bir vizyonumuz olmalı" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, "Dağlık Karabağ'da hala Ermeni askerleri var. Bu, Ankara için taviz değil mi?" şeklindeki bir soruyu şöyle yanıtladı:
"Bir ülkenin topraklarının başka bir ülkenin askerleri tarafından işgal edilmesi kabul edilemez bir durumdur. Bu sorunu diyalogla çözmemiz gerekir. Tekrarlıyorum, ufuklarımızı genişletmemiz gerekir. Neden Ermenistan ve Azerbaycan ilişkilerini iyileştirmesin?''

1915 olayları ve Ermeni diasporası içindeki görüş ayrılıklarıyla ilgili olarak da Gül, Ermenilerin kendi aralarındaki görüş ayrılıkları konusunda yorum yapmayacağını belirterek, "Fransa'da yaşayan Ermenilerin, Ermenistan'daki Ermenilere destek vermek istiyorlarsa bu süreci desteklemeleri gerekiyor. Ermenistan'daki kardeşlerini düşünmeden Washington ve Paris'te yaşamak rahat. Bu şekilde her zaman tarihe ait olayları, düşmanlıkları düşünürsek, Fransa ve Almanya hiçbir zaman barışamaz, Avrupa bugünkü gibi birleşemezdi" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, 1915 olaylarıyla ilgili olarak, Türkiye'nin askeri arşivler dahil bütün arşivlerini açarak iyi niyetini gösterdiğini söyledi. Gül, ''Başka ülkelerden gelecek tarihçilere de açık bir tarihçi komisyonunun bu konuda çalışmasına izin verelim, sonuçlarını tanırız" dedi.
Gül, bir soru üzerine, bu konunun AB-Türkiye ilişkileriyle bağlantısı olmadığını vurguladı.

AA

Fotoğraf: AA