2008 Yılı Nobel Barış Ödülü sahibi ve eski Finlandiya Cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, Avrupa Birliği (AB)'nin olası Cumhurbaşbakanı olarak anılıyor. New York Times ve The Economist gazeteleri, AB'de Lizbon anlaşmasının kabul edilmesinin ardından uygulamaya sokulacak Cumhurbaşkanlığı görevine Ahtisaari'nin getirilebileceğini yazdı. Gazeteler eski İngiltere Başbakanı Tony Blair'in de bu görev için düşünüldüğünü de aktardı. Bir başka adı geçen Finli ise Finlandiya eski Başbakanı Paavo Lipponen.

Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen, Ahtisaari'nin isminin bu görev için geçmesine şaşırmadığını söyledi. Vanhanen "Ahtisaari bilinen ve saygı duyulan bir isim. Ancak henüz şu aşamada konuşulanlar, spekülasyondan ibaret." açıklamasını yaptı.Sosyal Demokratlar Parti milletvekili ve Parlemento Dışilişkiler Komitesi üyesi Eero Heinäluoma, "Finlandiya olarak her iki Finli ismi de desteklemeliyiz."dedi. Heinäluoma ayrıca Lipponen'nin Almanya ve Fransa'dan büyük destek aldığına işaret etti.

Avrupa Birliği'nde Lizbon Antlaşması'nın imzalanmasıyla birlikte hayata geçirilecek reformlar arasında Cumhurbaşkanlığı sistemi de yer alıyor.

(CİHAN)