Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Türkiye'nin Goldstone Raporunu ''Gazze sorununa ışık tutacak kapsamlı bir belge'' olarak gördüğünü vurguladı. ''Biz bu raporun ve tavsiyelerinin ciddi olarak ele alınması gerektiğini düşünüyoruz'' dedi.

Büyükelçi Apakan, İsrail ve Hamas'ın Gazze'de yaşanan son çatışmalarda uluslararası hukuk kurallarına aykırı davranarak savaş suçu da dahil kimi ciddi ihlallerde bulunduklarına dair bulgular sunan Goldstone Raporunun da gündeme geldiği BM Güvenlik Konseyi'nin Orta Doğu aylık toplantısında konuyla ilgili Türkiye'nin görüşlerini anlatan bir konuşma yaptı.

Orta Doğu'da önemli bir dönemden geçildiğini belirten Apakan, Türkiye'nin Orta Doğu barış sürecini tüm ayaklarıyla yeniden canlandırmaya yönelik çabalara tam destek verdiğini ve bu çabalara katkıda bulunmaya devam ettiğini belirtti.

Bu çerçevede mülteciler ve Kudüs'ü de içeren özlü meselelerin nihai statü müzakerelerinin konusu olduğunu ve tek taraflı hareketlerle zayıflatılmaması gerektiğini ifade eden Apakan, İsrail'in Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te Yahudi yerleşimlerini durdurması ve Kudüs'ün karakterini ve statüsünü değiştirebilecek önlem ve hareketlere son vermesi gerektiğini söyledi.

Haremüşşerif ve çevresinde son dönemde yaşanan olayların Kudüs'ün hassas ve önemli konumunu bir kez daha gösterdiğini belirten Apakan, şehirde yaşanan gerginliğin barış çabalarına zarar verme potansiyeli taşıdığını ve bundan Türkiye'nin endişe duyduğunu söyledi. Apakan, Haremüşşerif'in kutsallığının ve Kudüs'ün kültürel, dini yapısının korunmasının Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, tüm taraflara sorumluk içinde davranmaları ve kışkırtıcı hareketlerden kaçınmaları çağrısında bulundu.


-GAZZE'DEKİ DURUM-

Büyükelçi Apakan, Gazze'deki durumun Türkiye açısından büyük endişe kaynağı olmaya devam ettiğini ve bu durumun kabul edilemez olduğunu Türkiye'nin pek çok kez vurguladığını belirterek, Gazze'deki halkın bugün hala altyapı yetersizlikleri ile sosyo-ekonomik faaliyetlerin ve insani yardımın düzenli olmaması nedeniyle ıstırap çekmeye devam ettiğini belirtti.

Türkiye'nin bu kapsamda Gazze'de bu yılın başında yaşanan, çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 1 milyondan fazla Filistinlinin öldüğü son çatışmalarla ilgili BM komisyonunun hazırladığı Goldstone Raporunu ''Gazze sorununa ışık tutacak kapsamlı bir belge'' olarak gördüğünü vurgulayan Apakan, ''Biz bu raporun ve tavsiyelerinin ciddi olarak ele alınması gerektiğini düşünüyoruz'' dedi.

Apakan konuşmasında hesap verebilirliğe gösterilen önemi vurgulayarak (savaş suçu işlemek de dahil kimi uluslararası hukuk kurallarına aykırı hareketlerde bulunmakla suçlanan) iki tarafın (İsrail ve Hamas) raporda da belirtildiği üzere kendilerinin güvenilir soruşturmaları yürütmeleri halinde bunun önemli bir güven artırıcı önlem olacağını ve siyasi alandaki çabalara da katkıda bulunacağına inandıklarını belirtti.

-FİLİSTİNLİ GRUPLARIN BİRLİĞİ-


Apakan konuşmasında, Filistinli grupların kendi içlerindeki birliğin önemini de vurgulayarak, ''Ümit ederiz ki Filistinli gruplar en kısa zamanda ortak bir anlayışa varabilirler, bu hem Filistinlilerin sosyal uyumu için hem de Orta Doğu Barış Süreci için çok önemli'' dedi. Apakan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın bu yöndeki çabalarını da takdirle karşıladıklarını belirtti.

-SURİYE TEMSİLCİSİ-

Bu arada, İslam Konferansı Teşkılatı'nın (İKT) dönem başkanı olarak gazetecilere BM'de bir açıklama yapan Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Beşşar El Caferi, Yahudi asıllı Amerikalı bir gazetecinin Türkiye ile Suriye arasında işbirliği anlaşmaları imzalandığına dair bir sorusu üzerine, Suriye ile Türkiye arasındaki ilişkilerin ''mükemmel'' olduğunu, söz konusu işbirliğinden dolayı da son derece memnun olduklarını ve iki ülke olarak kendilerini tebrik ettiklerini söyledi.

AA

Fotoğraflar: AA