Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Parlamentosu'ndan 11 milletvekili ile Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Zakir Haşimov'u kabul etti.

Başbakanlık Merkez Bina'da gerçekleşen kabul yaklaşık 70 dakika sürdü.

Azerbaycan Parlamento heyetinde; Samed Seyidov, Ali Hüseynov, Nizamettin Caferov, Rövşen Rzayev, Fezail Ağamalı, Gültekin Hacıbeyli, Ganire Paşayeva, Asef Hacıyev, Mübariz Kurbanlı, Kudret Hasanguliyev ve Ekrem Abdullayev yer aldı.

Heyete başkanlık eden Samed Seyidov, kabulden sonra yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan ile Türkiye-Azerbaycan ilişkileri konusunda gerekli ve önemli bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Seyidov şunları kaydetti:

''Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin gelişmesi ve bölgede ortaklaşa yapılacak işler, ekonomik işler, bölgenin güvenliği konusunda çok önemli bir görüşme yaptık.

Sayın Başbakan fikirlerini, Azerbaycan Parlamentosu'nda söylediği fikirlerini yineledi. Azerbaycan Parlamento Heyeti olarak hiçbir barış antlaşmasına, bölgedeki ülkelerin ilişkilerinin gelişmesine karşı değiliz. Biz sadece bu barışın ve gelişmenin Dağlık Karabağ sorunu ile paralel ilerlemesini istiyoruz. Türkiye'nin en ali meclisinde, Sayın Başbakan'dan bu sözleri işittik. Azerbaycan Parlamento heyeti çok memnundur.
Ben düşünüyorum ki Türkiye-Azerbaycan ilişkilerini bozmak isteyen herhangi bir kuvvet aramıza giremeyecektir. Azerbaycan-Türkiye ilişkileri 'bir millet iki devlet' esasında kurulmuş, şimdiye kadar böyle gelişmiş, bundan sonra da böyle gelişecektir. Hiç kimse bu konuya herhangi bir tepki ve problem yapabileceğini düşünmesin.

Azerbaycan temsilci heyeti bu temaslarını sürdürecek. Bu temaslar esasında ilişkilerimiz daha gelişme kaydedecektir. Bizim kalbimizde bir Türkiye sevgisi, muhabbeti var. Türkiye'de de Azerbaycan, Dağlık Karabağ sevgisi var. Biz bir milletiz. Bir devletiz. Aynı istikamette faaliyet ve siyaset gösteren iki devletiz ve ona göre eminim ki bu problemlerin içerisinde de Türkiye çok güçlü bir siyaset yürütecek. Bu görüşmeler bizim için çok önemli oldu. Ümitlerimizi çok yüksek seviyeye çıkarttı. Sayın Başbakan'dan işittiğimiz sözler Azerbaycan'da çok yüksek seviyede karşılanacaktır.''

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Samed Seyidov, ''Sayın Başbakan size neler söyledi?'' sorusuna, ''Esas bizi ilgilendiren, bizim için çok önem taşıyan sözler odur ki Azerbaycan'ın ilgi gösterdiği konular bu süreçte bölgede barışın, gelişmenin sağlanmasında en önemli konular arasında oldu, bundan sonra da olacak'' yanıtını verdi.

AA

Fotoğraflar: AA