Sağlık reformunun Senato tarafından onaylanmasının ardından gözler yeniden ısınan göçmenlik reformu tartışmalarına odaklandı.

Göçmenlik tartışmaları ya da savaşları ABD'yi baştan başa yeniden esir almış durumda. Ülke genelinde göçmenlik yanlıları gösteriler düzenlemeye başladı. Özellikle son dönemde gerçekleştirilen yasadışı göçmenlere yönelik baskınlar, parçalanan aileler ve sınırdışı edilenler, gösterilerin en belli başlı protesto başlıkları arasında yer alıyor.

Colorado da göçmenlik gösterilerinin hararetle devam ettiği yerlerden biri. Binlerce göçmen, hislerinin ve düşüncelerinin daha iyi anlaşılması çağrısıyla yürüdü ve gösteri yaptı. Onların tek bir isteği var. Obama yönetiminin söz verdiği göçmenlik yasası değişikliğini yerine getirmesi.

Longmont'ta toplanan ve İspanyolca olarak 'Evet yapabiliriz' (si se puede) sloganları atan göstericilere Denver Üniversitesi'ndeki gösterilerle de destek verildi. 'Şimdi değişim zamanı' pankartları açılan gösteriler Amerika için Göçmenlik Reformu organizasyonu tarafından organize edildi. Kuruluş, yasa koyuculara göçmenlik yasalarını değiştirmeleri için baskı yapmayı amaçlayan bir sivil toplum örgütü olarak hizmet veriyor. Kuruluş aynı zamanda öğrencilere bu konuda nasıl kampanya yürütüleceğine dair eğitim de veriyor.

Sonia Marquez, öğrencilerin ABD'ye gelme gibi niyetleri olmasa da aileleri böyle bir karar aldıktan sonra, öğrencilerin yardım alamadığını belirtiyor.

Babası sınırdışı edilen ve bu nedenle gösteriye katılanlardan 9 yaşındaki Jelissa Torres, "Babamı çok özledim. Meksikalı ve diğer ülkelerden olan insanların neden bizim gibi olamadığını anlayamıyorum" diyor.

Gösterinin ana amaçlarından biri de, sınırdışılar nedeniyle parçalanan ailelere dikkat çekmek. Göstericiler, yasadışı göçmenlerin yasal statü elde edebilmeleri ve ailelerinden koparılmamaları için göçmenlik reformunun zorunlu olduğuna dikkat çekiyor.

Gösterileri yorumlayan Cumhuriyetçi Senatör Kent Lambert, gösterilerin yapıldığı kentlerin yasadışı göçmenlerin en önemli merkezleri olduğunu savundu ve, "Gerçek işsizlik oranı yüzde 17 ve insanlar işlerini ellerinden almaya gelenler konusunda yeterince doymuş durumda," diye konuştu.

Obama, yönetiminin bu yıl bir göçmenlik reformu için çalışacağını vaat etmişti ancak 2010'dan önce bu konuda bir yasal düzenleme beklenmiyor. Bush, iki kez benzer bir yasayı Kongre'den geçirmeye çalışmış ancak başarılı olamamıştı.

Turkishny.com / Gülten Sarı