Amerika'da kaçak göçmenlere yönelik sürek avı devam ediyor. ICE polisi kapı kapı dolaşıp kaçak göçmenleri tespit ediyor ve cezaevine gönderilen bu insanlar apar topar sınırdışı ediliyor. Bu insanların sınırdışı edildikleri ülkelerde evlerinin olup olmadığı, geride kalan çocuklar, eşler hiçbir anlam taşımıyor.

Durum böyle olunca da güvenliği sağlamakla yükümlü yerel kurumların suç ve suçlular yerine tek suçları ülkede yasadışı yollarla bulunmak olan göçmenlere odaklanmaları da tartışma konusu oluyor.

35 yaşındaki Luz Maria Diaz da ve iki kızı şimdi acımasız göçmenlik yasalarının ve uygulayıcılarının kıskacına düşmüş durumda.

Diaz'ın kızları Yolanda 18, Diana 16 yaşında. İki genç kız bir gün okul kampüsünde bir kavgaya karıştı. Sonrasında polis onları gözaltına aldı ve sorgu sırasında Meksika doğumlu oldukları ortaya çıktı. 287 (g) olarak bilinen yasa, bu tür durumlarda kişilerin yakalanıp sınırdışı edilmesini öngörüyor ve bu iki kızı sınırdışı bekliyor. Yerel yetkililer bu iki kızı federal yetkililere teslim etti. Şimdi iki genç kız ülkede kalma savaşı veriyor.

Anne, "Bunun olabileceğini asla düşünemezdim...Basit bir dövüş. Şoktayım," diye konuştu.

The Wake Kent Şerifliği, Kuzey Carolina'daki yasa uygulayıcı yerel 8 kurumdan biri ve yasadışı göçmenleri tespit edip, sınırdışı edilmeleri için gerekli işlemleri yapmakla görevli.


Göçmenlik avukatları ve bazı hukukçular, bu program nedeniyle hayli tepkili. Yerel kurumlara yasadışı göçmen avı izni veren yasayı ırkçı ve sivil haklar ihlali olarak değerlendiren bu uzmanlar bu uygulamaya son verilmesi çağrısında bulunuyor.

Aslında Obama yönetimi de yerel kurumların göçmen avı yapmalarından rahatsız. Temmuz ayında bir açıklama yapan yönetim, yerel kurumların enerjilerini ciddi suç ve suçlulara harcamaları çağrısında bulundu ve yeni düzenlemeler yapıldı. Polis kurumları, yeni anlaşmaları imzalayarak yürürlüğe koymak zorunda. Los Angeles Kent şerifi ofisi de konuyu hala müzakere ediyor. ABD Göçmen ve Gümrük Muhafaza bakanlığı yardımcısı Alonzo Pena, "Eğer polis kurumları yeni kuralları izlemezlerse, yetkileri ellerinden alınabilecek." diyerek yerel otoriteleri uyarıyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı