Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ı kabulünde İsviçre'nin Zürih kentinde Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokolün Rusya-ABD işbirliğinin bir örneği olduğunu söyledi. Clinton'ın Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la birlikte Zürih'te gerçekleştirdikleri çalışmanın sembolik bir önemi olduğuna işaret eden Medvedev, "Türkiye ile Ermenistan arasında protokolün imzalanmasında siz ve Sayın Lavrov zor bir görev üstlendiz. Protokol imzalandı. Bunun uluslararası konularda işbirliğimizin güzel bir örneği olduğunu düşünüyorum." dedi.

Clinton'ın Lavrov'la Moskova'da önemli bir çalışma yaptığını ve gelinen noktanın iki ülke ilişkileri açısından kayda değer bulduğunu ifade eden Rusya lideri, "Uluslararası alanda acil çözüm üretilmesi gereken zorlu konular var. Ortadoğu sorunu, İran ve Kuzey Kore nükleer programları ve diğer konularda açık bir şekilde görüşülmesinde hem fikiriz." ifadelerini kullandı.

16 AYRI ÇALIŞMA GRUBU RUSYA-ABD İLİŞKİLERİNİ YENİDEN YAPILANDIRIYOR

Moskova'da 'Altın Sonbahar' olarak tanımlanan günlerde Rusya'da olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Clinton da, iki ülke ilişkilerinin yeniden inşası için farklı konularda 16 ayrı çalışma grubunun oluşturulduğunu söyledi. İki ülke ilişkilerinin gelişmesinin iki ülke halklarının yanı sıra tüm dünya için olumlu katkı sağlayacağına değinen Clinton, "Rusya ile stratejik ortaklığımızı derinleştirmek ve geliştirmek istiyoruz." temennisinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton dün gerçekleştirdiği basın toplantısında İran'a yaptırımların ertelenmesi konusunda Rusya ile hemfikir olduklarını açıklamıştı. Lavrov da yıl sonunda süresi dolacak nükleer silahlarda indirim anlaşmasının yenilenmesi ile ilgili çalışmalarda önemli bir ilerleme sağladıklarını belirtmişti.

CLİNTON: YENİ FÜZE KALKANINDA RUSYA HALKINI DA DÜŞÜNÜYORUZ

ABD Dışişleri Bakanı bugün katıldığı bir radyo programında kendisine yöneltilen füze kalkanı ile ilgili soruyu yanıtladı. Gürcistan'ın değiştirilen füze kalkanı programına dahil edilmesi için herhangi bir gerekçe görmediğini ifade eden Amerikalı bakan, "Bunun Rusya'da endişe ile karşılandığını biliyorum. Biz Rusya ile işbirliği içinde yeni füze kalkanını inşa etmek istiyoruz. Yeni kalkan ülkemizi, sizin halkınızı, Avrupalı dostlarımızı ve müttefiklerimizi koruyacak." değerlendirmesinde bulundu. Clinton, kısa ve orta menzilli füzelere karşı azami güvence sağlayacak en iyi formülün bulunması için çalışıldığını belirtti.

(CİHAN)