Kanada'nın Toronto kentinde, Türk toplumunun çalışmaları sonucu, altı okulda seçmeli Türkçe dersleri konuldu. Türkçe dersleri verilmesi için çalışmalar, Toronto'da seçmeli sözde 'Ermeni soykırımı' derslerinin konulması sonrası başlamıştı. Kanada'nın Ontario Eyaleti Toronto Milli Eğitim Müdürlüğü (TBSB), 2009-2010 eğitim ve öğretim yılında Toronto'da kendisine bağlı 6 devlet okulunda Türkçe dersi verilmesini kararlaştırdı. Geçtiğimiz yıl TBSB tarafından sözde 'Ermeni soykırımı' iddiasını 'İnsanlığa Karşı Soykırım ve Suçlar' adıyla Toronto devlet liselerinde 11. sınıflara seçmeli ders olarak konulmasının ardından atağa geçen Türk toplumu, Türkçe dersi koydurmayı başardı.

Bu arada Eylül ayının üçüncü haftasında başlayan kayıtların dolduğu öğrenildi. Kayıt için Türk öğrenciler, sağlık kartı numarası göstererek, sadece 20 Kanada doları kayıt parası ödüyor. Sosyal yardım alan öğrenciler, kayıt için 10 dolar ödemesi yeterli. 20 kişilik sınıflardaki Türkçe derslerinin öğretmenleri TBSB tarafından maaşların saat ücreti esasına göre ödenmek üzere Türk toplumu içindeki öğretmenlerden atandı.

Öte yandan Mississauga'da Dufferin-Peel Katolik Eğitim Müdürlüğü bünyesinde Sts. Peter & Paul Separate ortaokulunda da Türkçe dersleri verilmeye başlandı. Bu okulda kayıt ücreti olarak 25 Kanada doları alınıyor.

Kanadalı politikacılara sözde 'Ermeni soykırımı' iddialarını kabul ettiren Kanada Ermeni lobisi, TDSB'a 'nefret dersi' olarak nitelenen 'CHG38M nolu' dersi benimsetmesi sürpriz olmamıştı. Kanada Türk toplumunun TBSB'yi protesto gösterileri ve düzenlediği imza kampanyası üzerine TDSB, İnceleme Komitesi görevlendirmişti. Komite'nin 29 Nisan 2008'de verdiği rapora esasen TDSB Müdürleri, 8 Mayıs 2008'de nihai kararını vermişti. Türklerin tek tesellisi Barbara Coloroso'nın ' Sıra dışı Şeytan: Bir Soykırım Tarihi' adlı tartışmalı kitabının ders kitabı olarak okutulmaktan vazgeçilmesi olmuştu.

(CİHAN)