Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB İlerleme Raporu'nu değerlendirerek, ''Göstergeler AB'ye yakınlaştığımızı kanıtlar nitelikte.'' açıklamasında bulundu.

Ankara'da bulunan Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'nde AB İlerleme Raporu hakkında görüşmelerini bildiren Bağış, Brüksel'de açıklanan raporun ''süpriz'' içermediğini belirtti. Açıklamasında ''Siyasi kriterlerde karşımıza çıkan sürpriz bir şey yok'' diyen Bağış, rapora ilişkin olarak, ''Göstergeler AB'ye yakınlaştığımızı kanıtlar nitelikte.'' diye konuştu.

Türkiye'nin AB üyeliği konusunda kararlı olduğunun raporda dile getirildiğini belirten Bağış, ''Bu rapor muhalefetin görüşmelerini değiştirmesinde bir gösterge olacaktır.'' dedi. Türkiye'de son dönemde sıkça tartışılan ''demokratik açılım'' konusuna raporda yer verilmiş olmasından ötürü duyduğu memnuniyeti ifade eden Bağış, raporda, demokratik açılımdan övgüyle söz edildiğini kaydetti.

Bağış, rapordan da anlaşılacağı üzere özgürlükler ve demokrasi alanının daha da genişletilmesi için bir anayasa değişikliğine ihtiyaç duyulduğunun görüldüğünü söyledi. Bağış, raporda Ergenekon davasından ''Türkiye'de bir ilk'' olarak bahsedildiğini belirtti. Bağış ekonomi alanında da Türkiye'nin iyi bir durumda olduğunu bildirerek, ''Türkiye ekonomisinin rekabete açık olduğunun ortaya konulması önemli.'' ifadesini kullandı.

(CİHAN)

Fotoğraf: AA