Kıbrıs sorununa kapsamlı çözüm bulmak amacıyla Eylül 2008'de başlatılan müzakerelere bugün devam edildi. Liderler 'yürütme' konusunu ele aldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde yaptığı görüşme sona erdi. 3 saat süren görüşmenin ardından KKTC lideri Talat, Kıbrıs Rum tarafının, bugünkü görüşmede, "federal yürütme" konusunda, daha önceki önerilerini gözden geçirerek yeni bir öneri sunduğunu belirterek, "Bazı endişelerimizi giderme yönünde adım attılar" dedi.

Rum tarafının önerisi, daha önce yaptığı, başkan ve başkan yardımcısının doğrudan halk tarafından seçilmesini önerisinin gözden geçirilmiş hali.

Rum tarafının önerisinin, Türk tarafının olmazsa olmazlarından olan siyasi eşitlik ve iki kesimlilik konusundaki endişelerine kısman yanıt verdiği belirtiliyor.

Türk tarafının bu konudaki önerisi ise, başkan ve başkan yardımcısının, halk tarafından seçilen senato üyelerince belirlenmesini öngörüyor.

Talat'ın açıklamaları


Talat, bir soru üzerine, Rum tarafının önerisi hakkında detay veremeyeceğini, ancak önceki öneriyle bağlantılı olduğunu ve Rum tarafının bütün önerisinin halk oyuyla seçime dayalı olduğunu söyledi.

Rum tarafının "yürütme" konusundaki önerilerinin bazı endişelerine cevap verdiğini açıklayan Talat, "Bizim bazı endişelerimize cevap verdiler bu önerileriyle. Bazı endişelerimizi giderme yönünde adım attılar. Ancak tartışmaya devam ediyoruz. Bütün öneriler masadadır, bütün önerileri tartışıyoruz. Bizim önerimiz de masadadır. Maksat, çalışabilir, temel ilkelere; iki toplumluluğa, siyasi eşitliğe bağlı, yaşayabilir çözüm bulmaktır. Sanıyorum, Kıbrıs sorunu çözüldükten sonra anlaşmanın bozulacağı bir Kıbrıs'a kimsenin tahammülü yoktur. O nedenle yaşayabilir bir çözüm peşindeyiz" dedi.

Talat, başka bir soru üzerine, hedeflerinin "federal yürütme" konusunda, ikinci tur müzakerelerde anlaşmak olduğunu ve bunun önemli bir adım olacağını ifade ederek, böylece çözümün olup olamayacağının da daha net ortaya çıkacağını söyledi.

Vatandaşlarla görüşmelerinde, çözümle ilgili ciddi kuşkular olduğunu gördüğünü dile getiren Talat, "Çözümü eğer başarabileceksek bu konuda (yürütme) ilerleme olması daha fazla güven sağlar, halk arasında. Onun için buna önem veriyoruz. Bu konuda anlaşırsak, önemli bir merhaleyi geçmiş olacağız" diye konuştu.

Talat, başka bir soru üzerine, başkanlık üyelerinin, halk oyuyla seçimine karşı olmadıklarını, ancak bir tarafta 400 bin, diğer tarafta 150 bin seçmen olduğunu, bunların bir araya gelip uzlaşma ve koalisyon çalışması yapmasının mümkün olmadığını ifade eden Talat, kendilerinin, "en iyi çalışan mekanizma" olarak başkanlık üyelerinin senato tarafından seçilmesini önerdiklerini anlattı.

Halk oyuyla seçimi kabul etmemelerinin nedeninin, çeşitli kriterleri; iki toplumluluğu, siyasi eşitliği karşılamaması olduğunu belirten Talat, başka bir soru üzerine ise, Rum tarafının, dönüşümlü başkanlığı kabul ettiğini daha önce açıkladığını söyledi. Talat ve Hristofyas, yarın yeniden görüşecek.

Görüşmelere ev sahipliği yapan, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye Brook Zerihoun ise kısa bir açıklama yaptı ve görüşmenin iyi bir atmosferde geçtiğini söyledi.

Liderlerin "yürütme" konusunu ele aldığını belirten Zerihoun, tarafların yarın yeniden bir araya geleceğini kaydetti.

Zerihoun, liderlerin yarın müzakerelerin yapıldığı binanın bahçesine zeytin fidanı dikeceğini de belirtti.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, müzakereler çerçevesinde Lefkoşa ara bölgede 44. kez bir araya geldi.

Liderlerin 8 Ekim'de yapacağı görüşme, Hristofyas'ın rahatsızlığı nedeniyle iptal edilmiş, liderlerin yerine temsilcileri Özdil Nami ile Yorgos Yakovu başkanlığındaki teknik heyetler bir araya gelmişti.

Bu arada KKTC Cumhurbaşkanı Talat, daha önce dikileceği duyurulan ve çukuru kazılan fidanların bugün dikilip dikilmeyeceğinin sorulması üzerine, organizasyonu kendisinin yapmadığını söylemişti.

Taraflar, dün karşılıklı olarak, adadaki en kapsamlı askeri tatbikatlar olan "Toros" ve "Nikiforos"un iptal edildiğini açıklamıştı.