Dünya Kupası finallerine gidemeyen Türkiye, Bursa'da bu akşam Ermenistan'ı konuk ediyor. Gül ve Sarkisyan'ın tribünden izleyeceği maça iki ülke diplomasisi damga vuracak. Takımların sahaya şu 11'lerle çıkması bekleniyor:

MİLLİ TAKIM BURSA'DA EŞİTLİĞİ BOZMAK İSTİYOR

Bursa Atatürk Stadı'nda bu akşam Ermenistan ile karşılaşacak Türk Milli Takımı'nda hedef, alınacak galibiyetle daha önce bu statta oynanan 6 karşılaşmadaki tabloyu bozmak.

(A) Milli Takım, Bursa Atatürk Stadı'nda daha önce 4'ü resmi 2'si özel 6 karşılaşma oynadı. Bu karşılaşmalarda 2 galibiyet, 2 mağlubiyet ve 2 beraberlik alan Ay-yıldızlılar, 5 gol atarken kalesinde de 5 gol gördü.

Milliler, Atatürk Stadı'nda yaptığı özel karşılaşmalarda Cezayir ve Rusya'ya aynı skorlarla 1-0 yenilirken, resmi maçlarda Hollanda ve Almanya'yı yine aynı skorlarla 1-0 yenme başarısını gösterdi. Türk Milli Takımı, Kuzey İrlanda ile 0-0, Makedonya ile de 3-3 berabere kalmıştı.

Atatürk Stadı'nda oynanan bu maçlarda akıllarda kalan ise Türkiye'nin iki dünya devi Almanya ve Hollanda'yı yenmesi ve Makedonya maçında Alpay Özalan'ın 3 gol atmasıydı.

-MAÇI İSVEÇLİ HAKEM HANSSON YÖNETECEK-

Türkiye ile Ermenistan Milli Takımları arasında saat 21.00'de başlayacak karşılaşmayı İsveç Futbol Federasyonu'ndan Martin Hansson yönetecek. Karşılaşma ATV ekranlarından naklen yayınlanacak.

Bursa Atatürk Stadyumu'ndaki karşılaşmada Hansson'un yardımcılıklarını Henrik Andren ve Stefan Wittberg yapacak. Karşılaşmanın dördüncü hakemi ise Martin Ingvarsson.

Her iki takımın maça şu muhtemel 11'ler ile başlaması bekleniyor:

Türkiye: Volkan (Rüştü), Gökhan Gönül, Servet Çetin, Önder Turacı, Hakan Balta, Emre Belözoğlu, Nuri Şahin, Hamit Altıntop, Arda Turan, Tuncay Şanlı ve Nihat Kahveci

Ermenistan: Roman Berezovski, Sargis Hopsevyan, Aghvan Mkrtchyan, Robert Arzumanyan, Hrayr Mkoyan, Karlen Mkrtchyan, Artur Edigaryan, Arman Karamyan, Artak Grigoryan, Artavazd Karamyan, Marcos Pizzelli.

Türkiye - Ermenistan milli maçı ve diplomasi...

- Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye ile Ermenistan milli takımları arasındaki maçı izlemek için geleceği Bursa'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından ağırlanacak.

- Cumhurbaşkanı Gül ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan başkanlığındaki heyetler arası görüşmeler, Almira Otel'de gerçekleşecek. (Saat: 17.50)

- Gül, Sarkisyan onuruna Almira Otel'de akşam yemeği verecek. (Saat: 18.35)

- Cumhurbaşkanı Gül ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan Atatürk Stadı'nda oynanacak Türkiye-Ermenistan 2010 Dünya Şampiyonası grup eleme futbol maçını izleyecek. (Saat: 21.00)

- Cumhurbaşkanı Gül, konuk cumhurbaşkanı onuruna Almira Otel'de resepsiyon verecek. (Saat: 23.10)

BURSA'DA YILLAR SONRA TÜRK-ERMENİ BULUŞMASI

Türkiye-Ermenistan milli takımları arasında oynanacak maça ev sahipliği yapan Bursa, Çelebi Sultan Mehmet döneminde Ermenilere kucak açtı.

Çelebi Sultan Mehmet'in Yeşil Cami'yi yaptırdığı 1400'lü yıllarda ilk kez Bursa'ya geldikleri öğrenilen Ermenilerin, 1800'lü yıllarda kendi mahallelerini oluşturduğu ve Türklerle uyum içinde uzun yıllar yaşadıkları bildirildi.

İlişkileri yüzyıllar öncesine dayanan Türkler ve Ermenilerin 1400'lü yıllardan itibaren mutlu ve huzurlu şekilde yaşamlarını sürdürdüğü Bursa'da, aradan geçen uzun yılların ardından Ermenistan maçı dolayısıyla bir büyük buluşmaya ev sahipliği yapmış olmanın heyecan ve mutluluğu yaşanıyor.

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan Karataş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ermeni ve Türklerin yüzlerce yıl birlikte yaşadığını söyledi.

Ermenilerin, Bursa'ya ilk kez 1400'lü yıllarda geldiklerinin bilindiğini ifade eden Karataş, ''Çelebi Sultan Mehmet'in Yeşil Cami'yi yaptırdığı sırada Bursa'ya Ermeni grubu getirttiği biliniyor. Bu grubun Bursa'ya gelen ilk Ermeniler olduğu söyleniyor'' dedi.

Bursa'nın ticaretin merkezi konumunda olmasının da etkisiyle zaman içinde Ermenilerin sayılarının arttığını ifade eden Karataş, ''Özellikle Setbaşı Mahallesi'nin 1800'lü yıllarda Ermeniler için merkez durumda olduğu biliniyor. Osmanlı döneminde Ermeniler Bursa'nın birçok mahallesine yayılıyor. Setbaşı, Mollaarap, Çobanbey, Namazgah, Karaağaç ve Kurdoğlu mahallerinde yoğunlaştıkları için bu bölgede 7 Ermeni mahallesi oluşturuluyor. Ermeniler, sadece bu mahallelerde değil Bursa'nın tamamında Türklerle iç içe yaşıyor'' diye konuştu.

-''BURSA'DAKİ İÇ İÇE YAŞAM, OSMANLI'NIN GENELİNİ YANSITIYOR''-

Yrd. Doç. Dr. Ali İhsan Karataş, Ermeniler ile Türkler arasındaki iç içe yaşamın yüzyıllar boyu sürdüğünü hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

''1800'lü yıllarda Osmanlı yönetiminde Ermeni ve Türkler uyum içinde yaşıyor. Aynı mahallede yaşadıkları için gündelik hayatları iç içe. Ortak ticari faaliyetleri ve şirketleri var. Mahkemede bile aynı haklara sahip bulunuyor. Müslüman-Ermeni ayrımı yapılmıyor. Çoğu davada Ermeniler lehine karar verilmesi bunun en somut örneği. Bursa'daki bu ilişkiler ve uygulamalar, Osmanlı'nın genelini yansıtıyor. Bursa'da Ermeni-Türk ilişkisi nasılsa tüm Osmanlı topraklarında da aynı. Çünkü o dönemlerde Bursa demek, Osmanlı'nın kalbi demekti.''

Ermeni ve Türkler'in asırlarca birlikte yaşadığı Bursa'nın, Türkiye-Ermenistan maçı nedeniyle bir büyük buluşmaya ev sahipliği yapacağını dile getiren Karataş, ''İki ülkenin Cumhurbaşkanları, Bursa'da buluşacak. Bursa, bu buluşmayla tarihteki yerini alacak'' dedi.

AA