Slovakya Başbakanı Robert Fico, Türkiye'nin AB üyeliğine destek vererek, kriterleri karşılayan her ülkenin koşulsuz olarak AB'ye kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Fico, Türkiye'de olmaktan dolayı çok mutlu ve gururlu olduğunu, iki ülke arasında hiçbir sorun bulunmadığını belirtti.

Fico, Başbakan Erdoğan'ı en kısa sürede Slovakya'da görmek istediklerini belirterek, iki ülke ilişkilerinde ekonomi ve özellikle de enerjiye odaklanılması gerektiğini kaydetti. Ankara'ya Slovak iş adamlarıyla birlikte geldiğini hatırlatan Konuk Başbakan, iş adamlarının birbirleriyle temasının iki ülke ekonomik ilişkilerine katkıda bulunacağına işaret etti.

Konuk Başbakan, bugün imzalanan yatırımların karşılıklı korunması ve teşviki anlaşmasının önemine değinerek, Slovakya'nın yabancı yatırımlar için çok cazip bir ülke olduğunu, Türkiye'den yönelecek yatırımları memnuniyetle karşılayacaklarını bildirdi.

Fico, Slovakya'nın Schengen sistemine dahil olduğunu hatırlatarak, bununla birlikte vize kolaylığı sağlamak için ellerinden geleni yapma sözü verdi. Slovakya'dan vize almayı basitleştirmemek için hiçbir neden bulunmadığını belirten Fico, ancak Schengen'e dahil olmaları nedeniyle yapabileceklerinin sınırlı olduğunu ve bu konuda anlayış beklediklerini söyledi.

Slovakya ile Türkiye'nin birbirini bazı uluslararası örgütlerdeki adaylıklarında desteklediklerini kaydeden Fico, bu çerçevede Lahey Adalet Divanına bir Slovak hakimin de girmesinde verdiği destekten dolayı Türkiye'ye teşekkür etti. Fico, kendilerinin de Türkiye'nin Uluslararası Kimyasal Silahları Engelleme Teşkilatının genel direktörlüğüne aday olan büyükelçisini desteklediğini kaydetti.

Fico, Türkiye'nin uluslararası alanda oynadığı rolü takdir ettiklerini ifade ederek, "Slovakya olarak Türkiye'nin AB'ye nihai üyeliğini destekliyoruz. Slovakya AB'nin genişlemesinin taraftarı ve bunun AB için yararlı olduğunu düşünüyor. AB'nin büyük bir genişlemeden yorgun düşeceği felsefesini paylaşmıyoruz. Kriterleri karşılayan her ülke AB'ye koşulsuz olarak kabul edilmeli" diye konuştu.

AB'nin Türkiye'nin enerji arzı güvenliğinde kilit önemini anlamasının her iki tarafın da çıkarına olduğunu belirten Fico, bu çerçevede enerji faslının müzakerelere açılması gerektiğini bildirdi.

AA

Fotoğraflar: AA