Türkiye-Ermenistan arasında imzalanan yakınlaşma protokolüne karşı eylem yapan Ermeni diaspora üyelerine karşı, protokolü destekleyen diaspora örgütleri, Türk toplumundan karşı protesto eylemlerine katılarak kendilerine destek olunmasını istedi. Türk temsilciler ‘Ermeni diasporasının iç işi’ diyerek daveti nazikçe reddetti.

Türk Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) Başkanı Günay Evinch’ün konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamasına göre, yakınlaşma protokolüne karşı çıkan binlerce Ermeni, diasporayı süreç hakkında bilgilendirmek için ABD’ye gelen Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Şarkisyan’ı sert protestolarla karşıladı.

Buna karşı Sarkisyan’ı destekleyici mitingler düzenlemek isteyen yakınlaşma protokolünü destekleyen çok sayıda Ermeni örgütü, ATAA’ya başvurarak sözkonusu karşı protestolarda Türk diasporasının kendilerine destek olmasını istedi. Ermeni diasporasında taraf tutmak istemeyen ATAA yönetimi, ABD’li Ermeniler arasındaki görüş farklılıklarının ‘diasporanın iç işi’ olduğunu ilan edip, protokol yanlısı diaspora örgütlerinin destek davetini nazik bir şekilde reddetti.

ATAA Başkanı Günay Evinch, ABD’de yaşayan Türklerin, 2009 yılı yaz mevsiminde birçok politik başarı elde ettiğini kaydederek, bu başarıların Türk toplumuna daha iyi davranılmasıyla sonuçlandığını kaydetti. Ermeni lobisinin tüm çabalarına rağmen ABD’deki Türk diasporasının kendilerine ve Türkiye’ye karşı yürütülen kampanyalarla mücadele ettiğini hatırlatan Evinch, California ve Ohio eyaletlerinde, Osmanlı İmparatorluğunda ticaret yapan şirketleri cezalandırmaya yönelik yasa tekliflerinin çıkmasını engellediklerini ve Amerikalı politikacıları Türkler ve Türkiye hakkında daha geniş bir şekilde bilgilendirdiklerini kaydetti.

Evinch, ABD’deki Türk toplumunun harcadığı yoğun çabalar sonucu sözde soykırım tasarısını destekleyen kongre üyesi sayısında azalma meydana geldiğini, Türkiye dostluk grubuna katılan Kongre üyesi sayısının da 99’a ulaştığını da hatırlattı.

(ANKA)