Petrol ile çalışan araçların dünyanın geleceğini yok ettiğinin ve pahalı bir tüketim maddesi olduğunun anlaşılmasından sonra otomobil şirketleri de daha küçük ve tasarruflu modellere yöneldi. Yeşil enerji sektörüne ilgi göstermeyen otomobil şirketi hemen hemen yok gibi. Peugeot da onlardan biri. Elektrikle çalışan ve mini minnacık modeller üreten Peugeot, tasarımlarında 1940'lı yıllardaki araçlarından esinleniyor. Peugeot BB1 adı verilen ve bir scooter ile araç arası bir model olan araç, arka tekerlere yerleştirilen iki elektrik motoru ile çalışıyor.

Aracın sergilendiği gümüş renkli protitipine bakmak için pek çok kişi ve turist sıraya giriyor. 1940 yıllardaki elektrikli VLV modelinden esinlenilen araç, Peugeot'un gelecekteki elektrikli araç vizyonunu da yansıtması bakımından önem taşıyor.

İşte 1940'taki elektrikli VLV modeli.


BB1 modeli sadece 2.5 metre uzunluğunda ve şaşırtıcı biçimde 4 kişiyi de içine alıp taşıyabiliyor. Araçta pedal olmadığı için sürücü daha dik oturabiliyor ve böylece arkadaki yolcular için daha geniş bir alan kalmış oluyor. Araç 75 km hız yapabiliyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı