Başkan Obama göçmenlik reformuna henüz el atmamışken, ABD'deki yasadışı göçmenlerin statüleri 2010 yılındaki nüfus sayımı nedeniyle yeniden sıcak bir konu olarak gündemdeki yerini aldı.

Bazı Latin grupları, başkanın göçmenlik reformu konusunda harekete geçmeyişinden dolayı hayli öfkeli ve Hispanik toplumunun artan politik gücünün bir göstergesi olarak 2010'daki nüfus sayımına katılınmaması çağrısında bulunuyor. Diğer gruplar ise tam tersi bir çağrı yapıyor. Onlar da artan azınlık gruplarının etkinliğini göstermek için nüfus sayımına aktif biçimde katılınması için bastırıyor.

Bu arada, iki Cumhuriyetçi Senatör de, nüfus sayımında vatandaşlık ve göçmenlik statüsünün gündeme getirilmesi için çalışmalara başladı bile. Senatörler David Vitter ve Robert Bennett, kişilerin konumlarını ortaya koyacak sorular nüfus sayım belgelerine eklenmedikçe ABD Nüfus Bürosu'na para akışının engellenmesini öngören bir yasal düzenleme için düğümeye bastı bile.

Her 10 yılda bir yapılan nüfus sayımlarının toplumlar üzerinde çok bariz etkileri olacak. Sayıma göre, kongre üyelerinin sayılarını etkileyebilecekler, yol ve okul yapımı gibi kamu işlerinde kazandıkları para miktarını değiştirebilecekler. Eyaletler ve kentler bozulan bütçeleri nedeniyle önümüzdeki yıl yapılacak nüfus sayımında hayli zorlanacağa benziyor.

Nüfus sayımı, yasadışı olsun ya da olmasın ülkedeki herkesi saymaya dayalı bir sistemden oluşuyor. Bu nüfus sayımında bazı ilkler de yaşanacak. Onlardan biri, 13 milyon hane halkına ilk kez İngilizce-İspanyolca nüfus sayım sorularının gönderilecek olması.

Sayım sonrasında toplumlar, nüfus sayılarına göre güç ve para elde edecek. Ancak Latin liderlerden biri, yerel hükümetlerin yasadışı göçmenler de dahil tüm kent sakinlerini temsil etmedikleri sürece bu imkanlardan yararlandırılmamalarını talep ediyor.

National Coalition of Latino Clergy ve Christian Leadres başkanı Miquel Rivera, yasadışı göçmenlerin seçimleri boykot etmesini istiyor. Rivera, "Gerçek şu ki, göçmenleri sayım belgeleri bizim hayalet seçim bölgeleri dediğimiz alanlar yaratıyor ve bu tümüyle ahlak dışı," yorumunu yapıyor.

Ancak bazı Latin ve göçmen hakları grupları ise bu görüşe kesinlikle karşı çıkıyor. Onlar, Latinlerin ülke genelinde sayılmasının sorunsuz yürümesi için çalışıyor. Bu taraftaki grupların liderlerinden Artura Vargas, "Ya Es Hora. Hagase Contar! (Kendinizi saydırmanın zamanı) diyerek Latin kökenlilere çağrıda bulunuyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı