Michelle Mack, tıp dünyasının tüm kurallarını alt üst etti. Çünkü o yarım beyinle doğdu. Virginia'da yaşayan ve beyninin sol tarafı olmayan, tüm komutları sol tarafından alan Mack, başarılarıyla da şaşırtıyor. Mack, beyninin sol tarafı olmamasına rağmen normal bir şekilde konuşabiliyor ve davranıyor. Hatta liseden mezun oldu ve tarihler konusunda şaşırtıcı bir yeteneğe, hafızaya sahip.

Şu an 27 yaşında olan Mack için doktorlar, beynin sağ tarafının diğer bölümün işlevlerini de üstlendiğini belirtiyor. Doğum sırasında beyninin sol tarafı darbe alan ve tamamen işlevsiz kalan Mack, çocukluğunun çok zor geçtiğini anlatıyor. "Herşey benim için çok zordu. Büyüme sürecim çok sancılıydı. Kimse beynimle ilgili sorunu bilmiyordu," diyor genç kadın.

Mack'ın anne-babası Carol ve Wally, doğumdan sonra bazı şeylerin yanlış gittiğinin farkına vardı. Anne Carol, "Kızımın beyninde bir felç yoktu. Bunu biliyordum. Down sendromlu değildi yani. Ama tam olarak ne olduğunu anlayamıyordum. Nereye başvurabileceğimi bilmiyordum." diyor.

10 yıl önce Dr. Jordan Grafman, sonunda doğru teşhisi koydu. Çekilen MRI'da Mack'in beyninin sol tarafının neredeyse tamamı yoktu. Sağ tarafta ise bir sorun yoktu. Aile bunu duyunca önce büyük bir şok yaşadı.

Doktor Grafman gördüğü tabloyu şöyle özetliyor, "Beynindeki lezyonun boyutunu görünce çok şaşırdık. Beynin sol tarafı yoktu. Geride bazı derin yapılar kalmıştı ancak beyin yüzeyinin yüzde 95'i, derin yapılar ve hareketleri kontrol eden yapılar eksiktir. Bunlar davranış, hareket ve uyum için önemli."

Ancak Mack'in konuşma yeteneği ve diğer yetenekleri herkesi şaşırttı. Mack yıllar içinde bazı entelektüel fonksiyonlar da geliştirerek eğitim hayatını sürdürdü. Buna karşın iyileşme mükemmel boyutta değil. Mesela Mack duygularını kontrol etmekte zorluk çekiyor.

Turkishny.com / Gülten Sarı