ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Rusya ile ilişkilerde ilerleme sağlandığını ve Moskova'daki temaslarının da verimli geçeceğini umduğunu söyledi.

Dün akşam Moskova'ya gelen, bugün Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev tarafından kabul edilecek olan Clinton, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmesinin başında yaptığı açıklamada, görüşmenin "üzerinde çalıştıkları önemli küresel konulara" yoğunlaşacağını belirterek, Rusya ile ilişkileri "sıfırdan başlatmak" kararı aldıklarından beri sürekli ilerleme kaydettiklerini ve bundan da memnuniyet duyduğunu kaydetti.

Lavrov da bu toplantı için uzun bir hazırlık yaptıklarını belirterek, "Bakanlıklarımız tarafından yapılan çalışmaların başkanlarımız tarafından oluşturulan stratejik görüşme komisyonunun ilk toplantısının verimli geçmesini sağlayacağına inanıyorum. Görüşmede, ikili gündemin yanı sıra bazı önemli uluslararası konuları da ele alacağız" diye konuştu.

Medvedev ve ABD Başkanı Barack Obama temmuz ayında Moskova'da yaptıkları toplantıda, 5 aralıkta süresi dolacak olan, 1991 yılında imzalanan Stratejik Silahların Sınırlandırılması (START-1) anlaşmasının yeni versiyonunun ana hatları konusunda anlaşmaya varmışlardı.
Bu arada Obama'nın Rusya ve Avrasya Başdanışmanı Michael McFaul Rusya'nın saygın ekonomi gazetelerinden Kommersant'a yaptığı açıklamada, Clinton başkanlığındaki Amerikan heyetinin Moskova'ya yeni füze kalkanını birlikte kurma önerisiyle geldiğini söyledi.
McFaul, Obama ve Medvedev'in en son temmuz ayında Moskova'da bir araya geldiklerini hatırlatarak, "İki başkanın görüşmelerinden çıkan ana sonuç, bu sistemin Rusya ile ortak olarak geliştirilmesi" dedi.

Rusya'nın ABD Savunma Bakan Yardımcısı Alexander Vershbow'un füze kalkanı unsurlarının Ukrayna'ya yerleştirilebileceği yolundaki açıklaması konusunda endişelendiğini belirten McFaul, gazetecilerin Ukrayna'yı yanlış anladığını ve füze kalkanı çerçevesinde Ukrayna'nın hiçbir zaman değerlendirilmediğini söyledi.

McFaul, Kremlin İdare Amiri Başkan Yardımcısı Vladislav Surkov ile görüşmesi ve Washington'ın Rusya'daki insan hakları konusundaki yaklaşımı ile ilgili olarak da "Bu konuda, yeni bir başlangıç yapmamız ve Rusya ile ilişkileri karmaşık hale getiren önceki yaklaşımları reddetmemiz gerektiği sonucuna vardık" ifadesini kullandı.

AA