Türkiye-Suriye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 1. Bakanlar Toplantısı Halep'te başladı. Suriye'den 11, Türkiye'den 9 bakanın katıldığı toplantıya Türk tarafına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye tarafına Dışişleri Bakanı Velid El Muallim başkanlık ediyor. Türkiye-Suriye arasında son dönemde gelişen ikili ilişkilere son olarak karşılıklı vizenin kaldırılması ile yeni boyut kazanmıştı. Başlayan görüşmelerde yapılacak anlaşmalar, siyasi, ekonomik, kültürel, askeri, sağlık ve turizm gibi birçok alanı kapsıyor.

DİPLOMATLAR KARŞILIKLI OLARAK EĞİTİLECEK

İlk bölümü Halep'te ikinci bölümü Gaziantep'te gerçekleşecek toplantılar sonunda iki ülke arasında bazı anlaşmaların imzalanması öngörülüyor. Bu anlaşmalara göre siyasi alanda Suriye veya Türkiye'nin büyükelçiliklerinin bulunmadığı her hangi bir ülkede, elçisi bulunan taraf diğer tarafın resmi ve bürokratik işlemlerini gerçekleştirecek. Ayrıca, uluslararası kuruluşlara Suriye veya Türkiye'den bir adayın çıkması durumunda birbirlerini destekleyecek. Buna ek olarak her iki ülke karşılıklı olarak diplomatlarına karşılık eğitim verecekler.

HALEP'TE LOJİSTİK MERKEZİ KURULUYOR

Ticari alanda ise Suriye ile Türkiye arasında 2004 yılında imzalanan serbest ticaret anlaşması ele alınıp, bu anlaşma geliştirilecek. GAP ilgili olarak Türkiye Suriye'nin kuzey bölgelerine yardım sağlanacak. Bankalar arasında işbirliği yapılacak. İmar alanında ilişkiler geliştirilecek. Ulaştırma alanında yardımlaşma yapılacak. Havayolu ulaşımında işbirliği desteklenecek. Halep'te lojistik merkez kurulacak. Bu merkezde toplanan gıda ürünleri buradan Arap ülkelerine dağıtılacak. İnternet, enerji, telekomünikasyon, Türk-Arap doğalgaz projesi alanında görüşmeler yapılacak. Türkiye-Suriye arasında karayolu ticareti geliştirilecek.

SÜLEYMANİYE TEKKESİ RESTORE EDİLECEK

Askeri alanda da Adana mutabakatına ek olarak görüşmeler yapılacak. Her iki ülke arasında imzalan askeri anlaşmalar görüşülerek ilişkiler bu alanda geliştirilecek. Sınırlarda bulunan mayınların temizlenmesi değerlendirilecek. Türkiye, ziraat alanında Suriye'ye teknolojik destek verecek.

Kültürel alanda Süleymaniye Tekkesi restore edilecek. Suriye'de bulunan kültür ve tarih mekanlar tespit edilecek. TRT ile Suriye devlet televizyonu arasında işbirliği anlaşması imzalanacak.

(CİHAN)