İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Filistinliler ile barış görüşmelerinin bir an önce başlatılması ve geliştirilmesi çağrısında bulundu.

Şimon Peres, İsrail Parlamentosu'nun açılışında yaptığı konuşmada, "Gördüğüm kadarıyla, İsrail devletinin inşası, barış süreci gerçekleştirilemediği sürece tam olarak tamamlanmayacak" diye konuştu. Peres, barış için Filistinli bir ortak bulunmadığını söyleyenler olduğunu belirtirken, duygusal bir açıdan bunun doğru olduğunu ifade etti, ancak barışın önemine vurgu yaptı.

İsrail'in Ürdün ve Mısır ile barış anlaşmalarını örnek gösteren Peres, "Ne Ürdün ne de Mısır ile aramızdaki barış bir sevgi barışı olmamıştır. Zaman zaman bizi tahrik bile ediyorlar" dedi.

Ancak Peres, Mısır ile 30, Ürdün ile ise en az 15 yıldır süren barış süresince herhangi bir savaşın meydana gelmediğine işaret etti.

Peres, İsrailli milletvekillerine "(Filistinlilerle) müzakerelerin parmaklarınızın arasından kayıp gitmesine izin vermeyin" diye seslenirken, 100 yıldan fazla süren bu mücadele ve kan dökülmesine son vermek için ellerinden gelen çabayı gösterip, tüm güçlerini ortaya koymalarını istedi.

İsrail Cumhurbaşkanı, "Kimi savaşlar zorunluluktan doğar, kimi barışlar da zorunluluk sonucu. Benim gözümde, zorunluluktan doğan bir barış bile asla sonu gelmeyen süreçlere tercih edilir" diye konuştu.

Peres, kamuoyunun çoğunluğunun da iki devletli çözüme destek verdiğini belirterek, "Daha iyi bir alternatif yok" dedi.