Azerbaycan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesi 14 Azeri milletvekili, Türkiye ile Ermenistan arasında imzalanan protokollerle ilişkin görüşmeler için Ankara'ya gidiyor.

Nizami Ceferov başkanlığındaki heyet, ziyaret süresince iktidar ve muhalefet temsilcileriyle görüşecek. Ceferov ziyaretin, Erivan ile Ankara arasında imzalanan protokollerin TBMM'de onaylanmasını engellemeye yönelik bir girişim olarak anlaşılmamasını istedi. Dostluk Grubu Başkanı Ceferov, "Asıl amacımız, Türkiye'nin bölgedeki barışta aktif rol almasını istememizdir." dedi.

Sınırların açılmasının Türkiye'nin Ermenistan'a destek vermesi gibi görünmesini istemediklerini kaydeden Ceferov, Ankara'nın imzalanan protokollerle bölge huzuru için önemli bir adım attığını dile getirdi. "Protokollerde, her ne kadar Dağlık Karabağ meselesi tam olarak olmasa da, içerik olarak esas sorun gibi görülüyor" diyen Nizami Ceferov, " Biz istiyoruz ki Ermeni tarafı Türkiye'nin bu temiz niyetlerini anlar ve protokoller meclis onayından geçene kadar 7 kenti boşaltır" ifadesini kullandı. Ceferov, eğer Ermeni tarafından somut bir adım atılmazsa protokollerin TBMM tarafından onaylanmayacağına inandıklarını vurguladı.

14 Ekim'de başlayacak Ankara ziyaret öncesi Cihan'ın sorularını cevaplayan milletvekilleri Nizami Ceferov ve Ganire Paşayeva, imzalanan protokollerin bölge açısından çok önemli olduğunu ve metnin içeriği hakkında bilgi almak istediklerini söyledi.

TBMM'nin imza öncesi ve sonrası politikasını merak ettiklerini ifade eden Ceferov, "Eğer problemler hallolunmayacaksa atılan imzaların ne ehemmiyeti var" dedi.

Türkiye ziyareti çerçevesinde Türk meslektaşlarıyla görüşeceklerini kaydeden Genire Paşayeva ise ziyaretlerinin asıl amacının görüş alış verişi olduğunu ifade etti. "Eğer Ermenistan işgal ettiği toprakları geri vermez ise bu barışı daha da geciktirecektir." diyen Paşayeva, Türk hükümeti ve meclisinin Azerbaycan'ın hassasiyetlerini anlayacağını ümit ettiklerini dile getirdi.

(CİHAN)