Azerbaycan medyası, Bursaspor taraftarlarının Türkiye'nin 2010 Dünya Kupası elemelerinde Ermenistan ile yapacağı maçta "Azeri-Türk dostluğunu vurgulamak için Sarı Gelin türküsünü seslendireceklerini" duyurdu.

Azeri haber ajanslarının haberinde, Bursaspor taraftarlarının maç sırasında "Azerbaycan şerefine, Azeri türküsü Sarı Gelin'i seslendirecekleri" sözünü verdikleri belirtildi.Haberde, Bursaspor Kulübünün taraftar gruplarından bir sözcünün, "Eğer maça Azerbaycan bayrakları sokmamıza izin vermezlerse, o zaman Azeri türküsü seslendirerek Ermenistan'a Azerileri hatırlatırız" dediği kaydedildi.

Türkiye'deki haberlerde Bursaspor'un taraftar grubunun Ermenistan maçı için "Sarı Gelin" sürprizi hazırladığı ve "tüm tribünlerin Türkiye'de de çok sevilen Ermeni türküsünü hep birlikte seslendireceği" haberleri yer aldı.

"Sarı gelin, hadi gelin" gibi tezahüratların da yapılacağı ifade edilen haberlerde, Türk ve Ermenilerin sahiplendiği türkünün bir dostluk mesajı olarak birlikte söyleneceği ifade edildi.

Sarı Gelin türküsünün gerçek kökeni uzun yıllardan beri tartışma konusu oldu.

Bazı uzmanlarca kesinlikle Türk kökenli olduğu belirtilen, ancak son yıllarda Ermeni türküsü olarak da kabul görebilen türküyü, Azeriler de kesin bir şekilde sahiplenerek, türkünün Ermenilere ait olmadığını savunuyor.

Sonuçta, izleyicilerin artık siyasi anlamlar yüklenen maç sırasında türküyü birlikte seslendirmeleri durumunda, hem Türk, hem Ermeni, hem de Azeri futbol severler memnun olacak.

Kesin olan şu ki, üç ülkede de sevilen bu "gelin" herkesi büyüleyecek.