İsrail ile Türkiye Arasında Anadolu Kartalı Tatbikatı'nın Ertelenmesi Konusunda Karşılıklı Sert Açıklamalara İsrail'den Fren Geldi.

İsrail ile Türkiye arasında Anadolu Kartalı Tatbikatı'nın ertelenmesi konusunda karşılıklı açıklamalarla birlikte yeni bir gerilim yaşanıyor.

Tatbikatın ertelenmesine İsrail yönetiminden bazı yetkililerin sert açıklamalar yaparak tepki göstermesi sonucu bugün Ankara da sert bir açıklama yaptı.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak da bugün İsrailli haber portalı Ynet'te yer alan açıklamasında "Türkiye'ye karşı sert açıklamalara yer yok" diye konuştu. Sitede yer alan habere göre Barak, kapalı kapılar arkasında gerçekleşen bir görüşmede "Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkiler stratejiktir ve onlarca yıldır vardır. İniş çıkışlar olmasına rağmen Türkiye bölgemizde merkezi bir figür olmaya devam etmektedir. Onlara karşı sert açıklamalara girmeye yer yoktur." dedi.

İsrail yönetiminden dün yapılan açıklamada ABD, İtalya ve NATO güçlerinin katılması öngörülen tatbikatın, Türkiye'nin İsrail'in yer almasını istemediğinden dolayı iptal edildiği belirtilmişti. Ankara ise bugün bir açıklama yaparak İsrail'in bu beyanatına tepki göstermişti.

(Cihan)