11 Eylül terör saldırılarından 8 yıl sonra ve Kongre'nin ısrarlı kararlarına rağmen, ABD'nin vize süresi dolanlarla ilgili kaydadeğer bir kayıt sistemi yok.

Terör suçlamalarıyla gözaltına alınan Hosam Maher Husein Smadi de ABD'ye yasal yollardan giren ancak vize süresi dolmasına rağmen ülkede kalanlardan biriydi.

Bu olaydan sonra, ABD güvenliğindeki deliklere odaklandı. 19 yaşındaki Ürdünlü Smadi'nin dolan turist vizesiyle ülkede kalıp Dallas'ta bir gökdeleni havaya uçurmaya çalıştığı iddia ediliyor.

Hepsinden öte, yetkililer ülkedeki 11 milyon kaçak göçmenin yasal yollarla bu ülkeye geldiğine ve vize süreleri dolmasına rağmen ülkelerine dönmediğine dikkat çekiyor.

Smadi örneği, Kongre'deki her iki partinin de, İç Güvenlik Bakanlığına evrensel bir elektronik çıkış gözlem sistemi kurma çağrısı yapmasına neden oldu.

Teksas milletvekili Lamar Smith, Smadi vakasının, gerçek bir giriş-çıkış sistemi ihtiyacını ortaya koyduğuna inanıyor.

Senatör Charles E. Schumer de, ülkeden çıkış gözlem sistemi kurulması için, ekonomi teşvik programından para temin etmeye çalışacağını açıkladı.

11 Eylül saldırılarından bu yana, göçmenlik yetkilileri, yabancıların ülkeye giriş çıkışlarını izleyen sistemde Kongre'nin 1 milyar dolarlık desteği ile büyük bir ilerleme kaydetti. Ancak, Kongre'nin bu konudaki kararlarına rağmen, yabancıların ülkeden ayrıldığını teyit eden bir takip sistemi kurulamadı.

İç güvenlik yetkilileri ise, evrensel bir çıkış takip sisteminin yıldırıcı olduğunu ve maliyetinin yüksek olacağını savunuyor. Çünkü ülkenin uzun ve yoğun karı sınırlarında her gün 1 milyondan fazla giriş çıkış oluyor. Onlara göre böylesi bir giriş-çıkış takibi, ticarete darbe vurabilir ve sınır kentleri olumsuz etkileyebilir.

Turkishny.com / Gülten Sarı