Francisco Garcia Moreno, ABD'ye çalışmaya gelen milyonlarca göçmenden biriydi. Ancak 2 yıl önce çalıştığı işyerinde bir kaza sonucu yanarak can verdi.

Şirket aileye 500 bin dolar tazminat önerdi. Ancak aile bu miktarı az buldu ve kabul etmedi, meseleyi mahkemeye taşıdı. Mahkeme aileyi sevince boğan bir karara imza attı ve ölen genç için tam 6.7 milyon dolar tazminat ödenmesine hükmetti.

52 yaşındaki Gloria Garcia Barragan, Meksika'daki evinden çıkıp ilk kez uçağa bindi ve Illinois'e gelerek oğlu için açılan davaya katıldı. Oğlu Francisco Garcia Moreno, 2007'de Archer Daniels Midland fabrikasında işçi olarak çalışıyor saatte 16.50 dolar kazanıyordu. Kazandığı paranın bir bölümünü anne ve babasına gönderiyordu. Ek olarak 6 kardeşi daha vardı. Ve hepsi abilerinden gelecek paraya muhtaştı.

Fabrikada yaşanan bir kaza sonucunda Moreno çıkan yangında yaşamını yitirdi. Şirket aileye 500 bin dolar tazminat önerdi. Şirket batmak üzere olduğu için olayın mahkemeye taşınmasını istemiyordu. Avukat Donald Shapiro ailenin bu paradan daha fazlasın hak ettiğini düşünüyordu ve aileyi ikna ederek konuyu mahkemeye taşıdı.

Gencin yaşamını yitirdiği Decatur kentinde son yıllarda artan göçmen sayısı bölge halkının tepkisine neden olduğu için dava ile ilgili bazı endişeler ve kaygılar ortaya atıldı. Kimileri, yanlı bir kararın çıkacağını düşünüyordu.

Şirket bu kez de aileye 1 milyon dolar önerdi. Ancak aile reddetti. Ve mahkeme 11 Ekim'de aileye 6.7 milyon dolar ödenmesine hükmetti.

Avukat Shapiro, 11 beyaz ve 1 siyahtan oluşan jürinin kararını adaletin tecelli etmesi olarak yorumladı ve kentte sanıldığı gibi Meksikalılara ya da fakirlere karşı bir ayrım olmadığının kanıtlandığını söyledi.

Turkishny.com / Gülten Sarı