Kimileri, soğuk salonlarda kürtaj karşıtı toplantılar, etkinlikler düzenlerken bu gönüllüler bir karavanla seyahat edip kürtajın zararlarını, yarattığı yıkımı anlatıyor.

Bu eylem kürtaj karşıtları için çok şey ifade ediyor. Lobiciler ve para toplayanlar soğuk salonlarda dertlerini anlatmaya çalışırken, onlar da doğum merkezlerine gidip kürtaj olmaya karar verenleri caydırmaya çalışıyor. Ancak bu çabalar her zaman iyi sonuçlar vermiyor. Geçen ay James Pouillon isimli bir eylemci, bir okulun çıkışında elinde kürtaj karşıtı pankart tutarken vurularak öldürüldü. Kimilerine göre o bir şehit kimilerine göre ise sinir bozucu bir şahıs. Buna rağmen, eylemciler kendilerini anlatmaktan vazgeçmiyor.

Eylemcilerden Dan Brewer, "Jimm bizim için kendini feda etti" yorumunu yapıyor. Şimdi geniş çaplı bir katılımla öldürülen eylemci Pouillon'un öldürülmesini protesto etmeye hazırlanan aktivistler, ülke genelinde 40-50 kent gezerek kürtajın kötü yanlarını anlatan eylemler gerçekleştirecek. Özellikle de okul çevrelerinde ellerinde kürtajı betimleyen pankartlar taşıyacaklar.

Eski bir Las Vegas polis şefi olan Chet Gallagher de bu eylemlerde yer alacak isimlerden biri. Ona göre, bir kadını kürtajdan vazgeçirmek yeni bir yaşam kazandırmakla eşdeğer.

Eylemciler arasında geçmişinde kürtaj acısı yaşamış insanlar da var. Onlardan biri de Deborah Anderson. Anderson, çocukken tecavüze uğramış, istemediği bir gebelik yaşamış ve kürtaj olmuş.

Araçlarıyla yollara dökülen bu eylemciler, büyük bir kürtaj karşıtı kitlenin sadece küçük bir kolu. Ne güçlü bir mali kaynakları var ne de çok etkinler ama pek çok Amerika'lının gördüğü kürtaj karşıtı unsurdan biri. Onlar, California'dan Massachusetts'e kürtaj merkezlerine gidip kadınlarla konuşuyorlar ya da kürtajı korkunç bir şekilde tasvir eden pankartlar taşıyorlar.

Turkishny.com / Gülten Sarı