Rusya'nın önde gelen ekonomi gazetesi Vedomosti, Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkilerin yeniden başlatılmasını öngören protokolün imzalanmasının ardından Rusya'nın kazançlı çıkacağını yazdı. İki ülke ilişkilerinin normalleşmesinin Ermenistan'a ekonomik kazanç ve Türkiye'ye de Avrupa Birliği ile ilişkilerde önemli avantajlar getireceğini kaydeden gazete, Rusya'nın Türkiye üzerinden Ermenistan'a daha kolay ulaşabileceğine değindi. Natalya Portyakova imzalı "Karabağ konu dışında bırakıldı" başlıklı makalede, Türkiye ile Ermenistan arasında son dönemde yaşanan diplomatik gelişmelerin kronolojilisi çıkartıldı. Haberde, nisan ayında iki tarafın da ilişkilerin normalleşmeye doğru gittiğini duyurduklarını, ancak Yukarı Karabağ sorunu ile 1915 olaylarının görüşmelerin dışında tutulduğu kaydedildi.

Gazetenin görüşlerine başvurduğu Ermeni Stratejik ve Ulusal Araştırmalar Merkezi Başkanı Richard Girakosyan Ermenistan'ın protokol sayesinde izolasyondan çıkacağını belirtti. Türkiye'nin de uzun süredir girmek için mücadele verdiği Avrupa Birliği'ne uzlaşmaya açık bir ülke olduğunu göstereceğini kaydeden uzman, Ankara'nın elinin güçleneceğine dikkat çekti.

Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin gelişmesinden asıl kazançlı çıkacak olanın Rusya olacağına değinen Girakosyan, "Sınırların açılmasının ardından gelirlerin çoğu birçok ekonomik alanı kontrolü altında tutan Rusya'ya gidecek. Çünkü; Gürcistan'ın ana transit rolü azalmış olacak, Rusya'nın etkisi ise bölgede artmış olacak." diye konuştu.

Türkiye ve Ermenistan arasındaki sorunların çözümü amacıyla hazırlanan protokoller, iki ülke dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu ve Edvard Nalbandyan tarafından İsviçre'nin Zürih kentinde bugün TSİ: 18.00'da imzalanacak.

(CİHAN)