Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Fransız medyasına verdiği demeçte İran'ın nükleer tesislerini kontrollere açmasının olumlu bir gelişme olduğunu söyledi, İsrail'in ise nükleer tesisleşmeyi engelleyecek bir saldırısının hata olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran'ın nükleer enerji programını yeni kontrollere açmasının olumlu bir gelişme olduğunu belirtti ve bölgede gerilimden kaçınılması uyarısında bulundu.

Fransa'nın ağırlıklı olarak yurt dışına yayın yapan "France5" televizyon kanalı, "RFI" radyo istasyonu ve Le Monde'a ortak demeç veren Gül, "Son gelişmeler gayet olumlu. İran, Uluslararası Enerji Ajansı'na yeni kontroller için sınırlarını açmayı kabul etti. Bu kontrolleri engellemeyecek" dedi.

Fransız medyasının yarın yayımlayacağı ve AFP tarafından özeti verilen mülakata göre Gül, "Irak savaşındaki gibi hareket edersek çok hata yapabiliriz. Irak savaşından önce, 'Irak nükleer silah alıyor' şeklinde açıklamalar oldu. Sonra bunun sadece propaganda olduğunu öğrendik" diye konuştu.

"İsrail'in İran'a bir engelleme saldırısı ihtimaliyle" ilgili bir soru üzerine Gül, "bunun büyük bir hata olacağı ve geri dönüşü olmayan bir yolu açacağı" uyarısında bulundu.

Gül, "Çok açıkça bu tür bir hataya düşülmemesi gerektiğini söylüyorum" dedi.

AA