Pakistan'ın Peşaver kentindeki kalabalık bir pazar yerinde düzenlenen intihar saldırısında 49 kişi öldü, 100'den fazla kişi yaralandı.

Saldırı ülkede militanlara karşı geniş çaplı bir operasyon düzenlenmesini gündeme getirdi.Kentin kalabalık pazar yerinde düzenlenen saldırının, ülkede 6 ay içinde düzenlenen en kanlı eylem olduğu belirtiliyor.

Saldırı ayrıca, militanların, kendilerine karşı yapılan operasyonlara ve bir Amerikan füze saldırısında liderlerinin ölmesine rağmen büyük kentlere saldırı düzenleme kapasitelerinin olduğunu gösteriyor.

Pakistan ordusunun bu yıl ülkenin kuzeybatısında operasyonlar düzenlemesine rağmen militanlar bu operasyonlara bir dizi intihar saldırısıyla karşılık verdi.

Ordu, ülkedeki intihar saldırılarının ve diğer militan faaliyetlerinin kaynağı olarak görülen Afgan sınırı boyundaki Güney Veziristan eyaletinde geniş çaplı bir operasyon başlatmaya hazır olduğunu teyit etti. Ordu bu operasyon için tarih vermedi.

Pakistan ordusu, 2001'den bu yana Güney Veziristan'da 3 operasyon başlattı, ancak her defasında gördüğü direniş yüzünden operasyonları sürdüremedi. Öte yandan bu bölgede, ABD füze saldırıları ve hava bombardımanına rağmen, hiç kara operasyonu düzenlenmedi.

ABD'nin geçen ağustosta bu bölgeye düzenlediği füze saldırısında Taliban lideri Beytullah Mesud ölmüştü. Taliban'ın bu kişinin yerine yeni lider olarak atadığı Hekimullah Mesud da intihar saldırıları düzenleyecekleri ve Güney Veziristan'daki her operasyonu da geri püskürtecekleri tehdidinde bulunmuştu.

Peşaver emniyet müdürü Liakat Ali Han, Peşaver'deki saldırının ardından yaptığı açıklamada, intihar eylemcisinin, büyük miktarda patlayıcı yüklü aracın içinde olduğunu kaydetti.

Bölge Enformasyon Bakanı Mian İftikhar Hüseyin de olay yerinde yaptığı incelemeden sonra, "Ölüm bir gün gelecek ama biz bu teröristlerin peşini bırakmayacağız. Bu saldırı da bizi yıldıramaz" diye konuştu.

Sorumluluğu henüz üstlenilmeyen saldırıda ölenler arasında 7 çocuğun bulunduğu belirtilmişti. Peşaver'deki saldırıdan günler önce başkent İslamabad'da bir intihar eylemcisinin Dünya Gıda Programı'nın bürolarının bulunduğu BM binasında düzenledği saldırıda 5 kişi ölmüştü.