Aralarında ünlü Fransız şarkıcı Charles Aznavour’un da bulunduğu bir grup ünlü Ermeni, diasporaya yönelik açık mektubunda Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın Türkiye ile ilgili politikalarına destek çağrısında bulunurken sürecin "soykırım"ın sorgulanması anlamına gelmediğini vurguladılar. Türk-Ermeni mutakabatının imzalanmasına çok kısa bir süre kala aralarında ünlü Fransız şarkıcı Charles Aznavour’un da bulunduğu bir grup ünlü Ermeni, bir açık mektup yayımlayarak diasporayı Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’ın politikalarına desteklemeye çağırdı.

“Ermenistan Cummurbaşkanı tarafından geçen yıl başlatılan Futbol Diplomasisi, Ermenistan ile Türkiye arasında ilişkilerin normalleşmesi için kapısı açmıştı” sözleri ile başlayan açık mektupta bu politikanın “tüm uluslar arası toplumdan destek aldığı” da vurgulandı. Mektupta söyle devam edildi:

“Açık ki bu süreç, geçmisin unutulması ve Ermeni Soykırımın gerçeği ve öneminin sorgulanması anlamına gelmiyor. Vatanın ve sonraki nesillerin geleceği konusunda yüksek bir sorumluluk sahibi olan Ermeni liderleri, iki ülke arasında ilişkilerin kurulması ve sınırların ön kosulsuz açılması için bugün akıl ve cesaret ile hareket ediyor.”

(ANKA)