Liderlik Ödülü Türk Müziği Tutkunu Yo Yo Ma'ya

Boston Belediyesi'nce düzenlenen, göçmenlerin Boston'a yaptıkları katkıların vurgulandığı ve 850 kişinin katıldığı Gala’da dünyaca ünlü viyolonsel sanatçısı Yo Yo Ma'ya liderlik ödülü Belediye Başkanı Thomas Menino tarafından verildi.

Gala'nın düzenleme komitesinde yer alan Boston Fahri Başkonsolosu Erkut Gömülü vizibilitesi böyle yüksek bir gecede görev almaktan ve Yo Yo Ma ile tanışmaktan büyük bir onur duyduğunu belirtti . Yo Yo Ma'nın Türkiye'yi ve Türkleri çok sevdiğini aktaran Erkut Gömülü, kendilerini en cok şaşırtan şeyin ise Yo Yo Ma'nın Türk besteci Ahmet Adnan Saygun'u biliyor ve çok seviyor olması olduğunu söyledi.

Gala’da New England Türk Amerikan Kültür Derneği ve Boston Fahri Baskonsolosluğu olarak Boston Türk toplumu ve Türkiye iki masa ile temsil edilirken, gecede açık arttırmaya konulan Türk şarapları da büyük ilgi gördü. Gecenin program kitapçığında ünlü Türk şairi Nazım Hikmet'in şiirlerinden bir alıntı da yer aldı.

Boston Belediyesi’nin Boston Türk toplumu ile olan ilişkilerinin 10 yıllık bir geçmişi olduğunu belirten Erkut Gömülü, en son olarak geçtiğimiz Eylül ayında düzenlenen geleneksel “yeni göçmenler günü”nde de New England Türk Amerikan Derneği’nin düzenleme komitesinde yer aldığını ve Türkiye’yi tanıtıcı bir masayla etkinliklere katıldığını söyledi. Ayrıca, yaklaşık olarak 10 yıldır her 29 Ekim’de Boston Belediye Meydanı’nda belediye yetkililerinin katılımıyla bayrak töreni düzenlendiğini ve Belediye Baskanı Thomas Menino’nun da New England Türk Amerikan Kültür Derneği’nin girişimiyle 29 Ekim’i 2000 yılından beri Türk Cumhuriyet Günü olarak ilan ettiğini belirtti.

Turkishny.com