Philadelphia'da, hastalanan çocuklarını doktora götürmeyen aile cinayette suçlanıyor. Çünkü aile, 2 yaşındaki oğullarını doktora götürmek yerine bir rahip çağırıp başucunda dua etmeyi tercih etti. Zatürreye yakalanan çocuk ise hastalığın ilerlemesi nedeniyle yaşamını yitirdi.

2 yaşındaki minik Kent Schaible'nin yaşamı, ailesinin batıl inançları yüzünden sönüp gitti. Olayın ardından rahip, bir cenaze yetkilisi çağırıp çocuğun Philadelphia Tıbbi İnceleme Merkezine götürülmesini istedi.

Eğer anne Catherine ve baba Herbert Schaible, bir buçuk hafta önce boğazı ağrıyan ve şişen, nefes almakta zorlanan, uykusuzluk çeken, yutkunmakta zorlanan çocuğu doktora götürseydi şimdi minik Kent hayatta olabilirdi.

Bölge Savcısı Yardımcısı Joanne Pescatore, çocuklarının ölümüne sebebiyet verdikleri için cinayetten yargılanan aile hakkında, "Eğer Kent'i doktora götürseydi, doktor onlara basit bir antibiyotik verir ve çocuk çabucak iyileşirdi." yorumunu yaptı.

Schaible'lerin avukatları ise, ailenin masum olduğunu savunurken, hakim Patrick Dugan ailenin istemeyerek çocuklarının ölümüne sebebiyet verme ve bir çocuğun sağlığını tehlikeye atma suçlarıyla yargılanmasına hükmetti.

Yargıç Dugan, aileye, "Bu davaya baktığınızda, siz yanlış yönlendirilen, çocuğunu seven bir ailesiniz. Çocuğunuzun tıbbi tedaviye ihtiyacı vardı. Anne-baba olarak bu sizin göreviniz ve bugün bu mahkemede olma gerekçeniz de bu," dedi.

Schaible ailesinin davası aslında ne ilk ne de son. ABD'de pek çok aile çocukları hastalandığında onları doktora götürmeyi reddediyor ve bunun yerine dini uygulamaları tercih ediyor.

Anne-baba kefaletle tahliye olurken bir sonraki mahkeme 28 Ekim'de.

Turkishny.com / Gülten Sarı