Yunanistan'da hafta sonu yapılan seçimlerde iktidara gelen Yorgo Papandreu, ilk yurtdışı ziyaretini Güneydoğu Avrupa Dışişleri Bakanları toplantısı dolayısıyla Türkiye'ye gerçekleştiriyor. Papandreu, ülkesinden getirdiği zeytin dalını eski dışişleri bakanlarından İsmail Cem'in mezarına bıraktı. İsmail Cem ile özel dostluğu bilinen Yunan Başbakan, 2007'de İsmail Cem'in cenaze törenine katıldığında da bahçesine birlikte diktikleri zeytin ağacından bir dalı mezarın üzerine bırakmıştı.

Davutoğlu ile 25 dakika

Başbakanlığa ait Hellenic Republic adlı özel uçakla saat 12.05'te Atatürk Havalimanı'na inen Papandreu'yu, Devlet Konukevi'nde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve diğer yetkililer karşıladı. Papandreu ve Davutoğlu, havalimanında yaklaşık 25 dakika süren basına kapalı bir görüşme yaptı.


Patrik'le görüştü

Fener-Rum Patrikhanesi'ni ziyaret eden Yorgo Papandreu, çan sesleriyle karşılandı. Papandreu, Fener-Rum Patriği Bartholomeos'a bir çift kol düğmesi hediye ederken, Patrik Bartholomeos da konuk Başbakan'a kendi isminin yazılı olduğu gümüş bir tepsi sundu.

Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından yine çanlar eşliğinde patrikhaneden ayrılan Papandreu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk halkının kendisini iyi tanıdığını ifade ederek, 10 yıl önce İsmail Cem ile sıkı çalışarak iki ülke arasında anlaşmaları hayata geçirip, işbirliğinde yeni dönemi başlattıklarını anımsattı."10 yıl önce sıkı çalıştık. Türkiye, AB'ye aday ülke oldu" diyen Papandreu, yine 10 yıl önce Yunan ve Türk halklarının yaşadığı feci depremlerde işbirliğine giderek mücadele ettiklerini söyledi.

Papandreu, Türk halkına karşı her zaman dürüst olduğunun bilindiğini, olumlu ihtimallerde ve gerçek problemlerde de dürüst ve açık davrandığını belirterek, "Kıbrıs konusunda çözüm bulmamız gerekiyor. Kıbrıs'ı bağımlılıklarından; AB'de yeri olmayan bölünme ve duvarlardan kurtarmamız gerekiyor. İkili ilişkilerimizde sınırlara ve toprak bütünlüğüne saygı duymamız gerekiyor. Bu sürdürülebilir ve iyi komşuluk ilişkilerin temelidir. Sorunlarımızı barışçıl tartışmalar yoluyla ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözmeliyiz. Başarılı olursak, diğer bir deyişle başarılı olmak için çok çalışırsak, bu bütün dünyaya bir işaret olacaktır. Bu barışın işareti olacaktır" dedi.

Yunan lider, Heybeliada ruhban okulu konusunun da AB sürecinde ele alınması gerektiğini kaydetti.

İsmail Cem'in mezarına ziyaret

Papandreu, daha sonra eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Zincirlikuyu Mezarlığı'ndaki mezarını ziyaret etti. Papandreu'yu, İsmail Cem'in mezarının başında, Cem'in eşi Kadriye Elçin Cem, oğlu İhsan Kerim Cem, kızı İpek Cem Taha karşıladı.

Konuk Başbakan, Cem ile Yunanistan'da birlikte ektikleri ve barışı simgeleyen zeytin ağacından koparılmış bir dalı Cem'in mezarına bıraktı. Papandreu'nun mezarlıktan ayrılmasının ardından gazetecilere açıklama yapan Kadriye Elçin Cem, Papandreu'nun ziyaretini, "birbirlerini çok seven ve barış için çok çalışan iki devlet adamının buluşması" olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Papandreu'nun mezarlığa gelmesinden önce Cem'in mezarını ziyaret etti ve dua etti. Davutoğlu, Papandreu'nun ziyaretinin büyük bir nezaket olduğunu dile getirdi.

Erdoğan ile görüşme

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ile İstanbul Ofisi'nde görüşecek.

Papandreu akşam saatlerinde Atina'ya dönecek. Toplantılara "Yunanistan Dışişleri Bakanı" sıfatıyla katılacak olan Papandreu'ya, Dışişleri Bakan Yardımcısı Dimitri Drucas eşlik ediyor.

Resmi ziyaret kabul edilmiyor

Yunanistan'ın yeni başbakanı Papandreu, daha önce ilk resmi ziyaretini Kıbrıs Rum kesimine yapacağını açıklamıştı.

Papandreu'nun Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci (GDAÜ) Gayri Resmi Dışişleri Bakanları toplantısı vesilesiyle gelmesi dolayısıyla bu ziyareti resmi olarak kabul edilmiyor.

Fotoğraflar: AA