Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Somali'de hükümete bağlı güvenlik güçlerinin güçlendirilmesinin çok önemli olduğunu belirterek, Türkiye'nin BM ile işbirliği içinde Somali polisine Türkiye'de eğitim vermeye hazır olduğunu söyledi.

Apakan, BM Güvenlik Konseyinin Somali konulu toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi.

Somali'nin son derece hassas bir dönemden geçtiğini ifade eden Apakan, Türkiye'nin Somali'deki geçici federal hükümeti tek meşru otorite olarak gördüğünü kaydetti.

Somali meselesinin askeri yollarla çözülemeyeceğini ve barışçıl bir gelecek için tek yolun Cibuti Barış Süreci olduğunu belirten Apakan, bu yöndeki çağrının Somali içindeki ve dışındaki tüm gruplara sürekli yapılması gerektiğini söyledi.

Afrika Birliği Somali Misyonu (AMISOM) tarafından Somali'de oynanan önemli rolü Türkiye'nin takdir ettiğini de bildiren Apakan, Türkiye'nin, AMISOM barış gücü askerlerine karşı 17 Eylülde yapılan saldırıyı şiddetle kınadığını ifade etti.

Afrika Birliği ülkelerinin AMISOM'da görev yapan Uganda ve Burundi'ye katılarak AMISOM'a asker gönderip barış gücünü güçlendirmelerini istediklerini belirten Apakan, geçen Nisan ayında Brüksel'de yapılan bağış konferansında AMISOM'a taahhüt edilen fonların da gecikmeksizin verilmesi gerektiğini dile getirdi.

Türkiye'nin AMISOM'a söz verdiği yardımın yarısını gönderdiğini söyleyen Apakan, Türkiye'nin Somali'de güvenlik kurumlarının yeniden yapılanmasına da katkıda bulunduğunu anlattı.

Somali'de güvenlik kurumlarının güçlenmesinin önemine dikkat çeken Apakan ''Daha önce de söylediğimiz gibi BM ile işbirliği içinde AMISOM barış gücü personeline ve Somali polisine Türkiye'de eğitim vermeye hazırız'' dedi.

Türkiye'nin Somali'de hükümet güçleriyle isyancılar arasında devam eden çatışmalar yüzünden güvenlik durumumun bozulmasından endişe duyduğunu belirten Apakan, ülkedeki insani durumun da kötüye gittiğini kaydetti.

Somali nüfusunun yüzde 50'sinin insani yardıma ihtiyaç duyduğunu ve bunun da hükümetin her alanda işlerini daha da zorlaştırdığını ifade eden Apakan, bu açıdan uluslararası toplumun Somali'ye desteğinin son derece önemli olduğunu belirtti.

Türkiye'nin BM Genel Sekreterliğinin (BM Güvenlik Konseyi'nin ilerde alabileceği yeni bir karar çerçevesinde) Somali'ye ilerde BM barış gücü gönderilmesi planını da yakından takip ettiğini söyleyen Apakan, Somali kıyılarında korsancılığa karşı mücadelenin de önemli olduğunu ve Türkiye'nin uluslararası toplumun bu yönde süren çabalarına katkıda bulunmaya kararlı olduğunu vurguladı.

-PASCOE-

BM Genel Sekreter Ban Ki-mun'un siyasi işlerden sorumlu yardımcısı Lynn Pascoe da toplantıda yaptığı konuşmada uluslararası toplumun Somali'deki geçici hükümete vereceği mali yardımın hayati olduğunu ve bu yardımın hızla yapılması gerektiğini söyledi.

''Somali'ye 3 ay sonra değil, bugün gelen mali yardım ülkenin istikrarına çok büyük katkıda bulunacak'' diye konuşan Pascoe, Nisan ayında Somali'ye yapılan toplam 200 milyon dolarlık cömert yardım sözünün hemen yerine getirilmesi gerektiğini belirtti.

AA