Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Türkiye ile mutabakatı görüşmek üzere genişletilmiş Ulusal Güvenlik Konseyi’yi topladı. Dini lider ve diasporadan sorumlu Bakanın da katıldığı Konsey toplantısında mutakabata ilişkin nihai kararın verileceği belirtiliyor.

Türkiye ile mutabakat konusunda diasporayı ikna amacıyla yaptığı yurt dışı gezilerinde sert protestolarla karşılaşan Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, normalleşme sürecini görüşmek üzere genişletilmiş bir Ulusal Güvenlik Konseyi’yi topladı. Konsey’in, mutabakata ilişkin nihai karar vereceği belirtiliyor.

Ermenistan Devlet Radyosu, Ermenilerin dini lideri 2. Garegin ile diasporadan sorumlu Bakanının da bulunduğu toplantıda Türk-Ermeni ilişkilerinin normalleşmesi sürecinin mevcut aşaması, kamuoyunda bu konuda yapılan tartışmalar ve Sarkisyan’un yurt dışı gezilerinin de ele alındığını belirtti.

Serj Sarkisyan, Ermenistan’a dönmeden önce yurt dışı gezisinin son durağı olarak ziyaret ettiği Rusya’da yaptığı açıklamada Konsey’in Türk-Ermeni protokollerinin imzalanmasına ilişkin nihai kararını vereceğini söylemişti.

(ANKA)