AB Komisyonu'nun önümüzdeki hafta açıklanacak İlerleme Raporu'nda Türkiye'nin son bir yıllık fotoğrafı mercek altına alınıyor. Raporda, son dönemlerde Türkiye'nin dış politikasındaki atak tavrı övülüyor, hükümetin açılım çalışmalarını toplumsal uzlaşma ile sürdürmesi gerektiği belirtiliyor.

Ermeni açılımı:

Raporda özellikle Ermenistan ile başlatılan diyalog sürecinin, Ermenistan-Azerbaycan sorununun çözümüne "yapıcı katkı" sağlayacağı belirtiliyor.

Kürt açılımı:

14 Ekim'de açıklanacak raporda ayrıca, Türk hükümeti'nin "demokratik açılım" adında başlattığı sürece de geniş yer veriliyor ve bu bağlamda hükümetin "toplumsal uzlaşma" ile bu süreci sürdürmesinin önemine dikkat çekiliyor.

TRT 6'nın Kürtçe yayına başlaması ve Nabucco projelerinden de "olumlu gelişmeler" olarak söz ediliyor. Askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasını sağlayan düzenlemenin olumlu gelişme olduğu bildiriliyor.

Kıbrıs meselesi:
Raporda Türkiye'nin Rum gemi ve uçaklarına, liman ve havaalanlarını açmamasına özel bir bölüm ayrılıyor. Komisyon bu bölümde Kıbrıs'ta taraflar arasındaki müzakerelerin sürdüğünü belirterek bu konuda "tutum" belirlemeyerek insiyatifi aralık ayında toplanacak olan AB Konseyi'ne bırakıyor.

Diğer başlıklar neler?

Raporda hükümetin uygulamalarına yönelik bazı tespitler şu şekilde sıralanıyor:


- Yargı reformundaki eksiklik devam ediyor.

- Yargının tarafsızlığı konusunda kaygılar sürüyor.

- Yolsuzlukla mücadeledeki ilerleme sınırlı kaldı.

- Sendika kanunu, partiler yasası ve seçim kanunu çıkarılmalı.

- Milletvekili dokunulmazlıkları sınırlandırılmalı

- İfade özgürlüğüne yönelik uygulamalar, AİHM hukukuna aykırı. Şiddet içeren ve içermeyen görüşler arasında ayrım yapılmasında eksiklik var.

- Aile içi şiddet, töre cinayetleri ile erken yaşta evlilikler  hala sorun.

- Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılmaması, Alevilerin zorunlu din dersine maruz kalmaları veya cemevlerine ibadethane statüsü verilmemesi eleştiri konusu.