Bugüne kadar Michelle Obama kökleriyle ilgili konuşmaktan kaçındı. Ancak tarihi gerçekler bir bir su yüzüne çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre, First Lady'nin büyük büyük büyük annesi Güney Carolina'lı bir köleydi. Büyük büyük büyük dedesi ise beyaz bir erkek.

1850'lili yıllarda Güney Carolina'da Michelle'nin büyükannesinin henüz 6 yaşındayken 475 dolara David Patterson isminde bir adama satıldığı belirtiliyor.

Kısaca 'Zenci kız Melvinia' olarak çağrılan Melvinia, esas sahibinin ölümünden sonra Georgia'ya götürüldü. Genç bir kızken de oğlunun babası olan bir beyazla birlikte oldu. Yani Michelle'nin büyük dedesi bir beyaz. Ya da tersi bir bakış açısıyla, büyükannesi bir köle.

Michelle'nin Georgia'nın kırsallarından Birmingham'a sonra Chicago'ya en son da Beyaz Saray'a uzanan hayat hikayesinin 'kölelik' boyutu gerçekten de ilgi çekici ve hatta acı dolu.

Siyah ilerlemesinin güçlü bir simgesi olarak görülen Bayan Obama, kökleriyle ilgili bulanık bir geçmiş anlatısıyla büyüdü. Seçim kampanyası sırasında, aile büyük babalarının Güney Carolina'dan gelen biri olduğunu öğrendi. Ancak hikayenin geri kalanı tam bir gizemdi.

Tarihçi Megan Smolenyak bu gizemi aydınlattı. Büyükannenin izini süren Smolenyak beyaz büyükbabaya ulaştı. Esas sahibi ölünce Melvinia Shields, adamın kızlarıyla yaşadı. Ve beyaz bir adamdan Dolphus T. Shields isimli bir erkek çocuğu dünyaya getirdi.

Solmuş fotolar, sararmış evlilik belgeleri ve aileyi tanıyan yaşlılardan alınan bilgilerle ailenin kökleri bulundu. Smolenyak çalışması hakkında, "Michelle'nin geçmişi içinde Melvinia bulunmak için haykırıyor," yorumunu yapıyor.

21 köleyle birarada yaşayan, ekip biçme, hayvan besleme işleri ile uğraşan büyükanne Melvinia'yı hamile bırakan kişinin kimliği ise hala muamma. 1940'lara kadar onun 4 oğlu vardı.

Böylece Michelle ve ailesi hakkında bilinmeyen pek çok şey de açığa çıkmış oldu.

Turkishny.com / Gülten Sarı