ABD Başkanı Barack Obama'nın dün üst düzey danışmanlarıyla Pakistan stratejisini ele almasının ardından Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi ABD'den, ''güven, askeri teknoloji aktarımı ve karşılıklı ticaret'' istediklerini söyledi.

Kureyşi Reuters'a verdiği demeçte, ABD'nin Pakistan'a yapmayı planladığı kapsamlı yardımın çok fazla şart içerdiği iddialarının doğru olmadığını, ancak ülke ekonomisinin canlanması için üretilenlerin özellikle Batı pazarlarına ulaştırılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Kureşi, ''karşı karşıya olduğumuz sorunlar yardım tartışmalarından çok daha büyük. Sizden para ve yardım dağıtmanızı değil, Avrupa Birliği ve ABD ile daha iyi ticaret ilişkileri, daha fazla pazar erişimi istiyoruz. Bu ekonomimizi istikrara kavuşturabilir'' diye konuştu.

Pakistan'ın askeri istihbarat servisi ISI'ya güven sorununa da değinen Kureyşi, ISI'nın aşırı dinci militanları desteklediği suçlamalarını reddederek ABD'nin ISI'ya daha fazla güven duyması gerektiğini söyledi. ''onlara şüpheyle yaklaşırsanız onlardan sizinle işbirliği yapmalarını beklemeyin, bu bir çelişki olur. Ya güvenin, ya da güvenmeyin, bir adım ileri iki adım geri atmayın'' dedi.

-İNSANSIZ UÇAK TEKNOLOJİSİ-

Kureyşi, insansız uçaklarla militanlara yönelik olarak düzenlenen saldırılarda çok sayıda sivilin hayatını kaybettiğini hatırlatarak, ''bu konudaki hassasiyetimizi anlamalısınız. İnsansız uçakların kullanımı konusundaki önerimiz bunun bizim tarafımızdan yapılmasıdır. Bu teknolojiyi bize aktarın ve kullanmamıza izin verin'' dedi.

Obama yönetiminin bu öneriyi değerlendirdiğini belirten Kureyşi, ''bizim ortaya koyduğumuz fikirlere kapalı değiller. Ortak bir amacımız var. Bizim konuya dahil edilmemizle elde edilecek faydaları görmeniz gerek'' ifadesini kullandı.

Kureyşi, gerekli kaynakların sağlanmasının ardından Pakistan ordusunun geç de olsa Veziristan bölgesinde kati olarak bir askeri operasyon düzenleyeceğini de sözlerine ekledi.

-YARDIM PAKETİ-

Amerikan Kongresinde imzalanan ve Pakistan'a gelecek beş yıl boyunca her yıl 1,5 milyar dolar verilmesini öngören insani yardım paketi Pakistan'da tartışmalara yol açmış, hükümet yardım planını memnuniyetle karşılarken, Pakistan ordusu yardımdan "ciddi kaygı" duyulduğu açıklamıştı.

Obama, Pakistan'a yapılacak kapsamlı yardım ve ticaretin geliştirilmesinin, bu ülke ve Afganistan'da aşırı dincilikle mücadele aracı olarak kullanılacağını söylemişti.

AA