Goldstone raporunun BM İnsan Hakları Komisyonu’nda oylanmasının ileri bir tarihe ertelenmesi kararını veren Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, bugünlerde zor günler yaşıyor. Başta Hamas olmak üzere tüm Filistinli hareketler, Abbas’ın bu tavrına sert tepki gösterdi. Abbas’ın bu tavrını, ihanet olarak kabul eden Filistinli hareketler, Abbas’tan hatasını telefi etmesini bekliyor.

Dost, kara gün dostudur. Amerika da kara günün dostudur.

İsrail kaynaklarının haberine göre zor günler yaşayan Abbas’ın yardımına, Amerika yetişti.

Amerikalı yetkililer, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yla görüşerek, Goldstone raporunun geri çekilmesinden sonra zor günler yaşayan Abbas’a destek olmasını istedi.

Maarev gazetesinin haberine göre Amerika, Abbas’ın halk desteğini kaybettiğine dair ciddi verilere ulaşmasından sonra, Netanyahu’dan Abbas’a destek vermesini istedi.

Amerika, İsrail’e “Şimdi, Abbas’a destek vermeniz zorunludur” mesajını iletti.

Bugün Tel Aviv’de İsrailli üst düzey yetkililerle görüşecek olan Amerika Başkanı Barack Obama’nın Ortadoğu temsilcisi George Mitchell’in da Abbas’a destek sorununu masaya yatırması bekleniyor.

İsrail, Abbas’ın Goldstone raporunu çekmesinden sonra Amerika’nın Ortadoğu barışı için baskılarını artırdığını ifade ederken, Amerikalı yetkililer de resmi açıklamalarda, Goldstone raporunun çekilmdesinden sonra İsrail’den adım atmasını beklediklerini belirttiler.