Türkiye'ye gelen ABD ulusal güvenlik heyetine, Birleşmiş Milletler'in, dünyanın nükleer silahlardan arındırılması kararını uygulayıp uygulamayacağı soruldu. ABD heyeti "Şu anki ABD yönetiminin ön kabulü var ki, Ortadoğu'da, merkezinde İsrail'in olmadığı hiç bir uzun vadeli çözüm olmaz." cevabını verdi.

ABD heyetine başkanlık eden Truman Ulusal Güvenlik Projesi Koordinatörü Camille Eiss, Türkiye'nin anlaşmalarının 10 yılda meydana getireceği çok ciddi sonuçları araştırdıklarını söyledi.

TBMM Dışişleri Komisyonu'nun daveti üzerine Türkiye'ye gelen ABD ulusal güvenlik heyetine İsrail'in, Birleşmiş Milletler'in (BM) aldığı dünyanın nükleer silahlardan arınması kararını uygulayıp uygulamayacağı soruldu. ABD heyeti "Şu anki ABD yönetiminin ön kabulü var ki, Ortadoğu'da, merkezinde İsrail'in olmadığı hiç bir uzun vadeli çözüm olmaz." cevabını verdi.

Truman Ulusal Güvenlik Projesi çalışmaları çerçevesinde Türkiye'de bulunan heyet onuruna Ankara Keçiören'deki Estergon Kalesi'nde yemek düzenlendi. Yemeğe ev sahipliği yapan TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi AK Parti Malatya Milletvekili Mehmet Şahin, ABD'li yetkililere İsrail'in nükleer silahlarını sordu. Şahin, "Geçtiğimiz hafta ABD'deki BM toplantısından dönerken uçakta dört bakan ve beş milletvekilinden oluşan heyette biz, 'dünyanın nükleer silahlardan arınması kararı çok güzel ama acaba İsrail buna uyacak mı?' diye konuştuk. Hepimiz bu şüpheyle döndük ve bence Obama'nın önerisiyle alınan bu kararı İsrail uygulamazsa bu Obama'nın iflası olur. BM'nin kararında İsrail istisna olacak mı?" diye konuştu.

BUSH'UN HATASINA DÜŞMEYECEĞİZ

ABD heyetine başkanlık eden Truman Ulusal Güvenlik Projesi Koordinatörü Camille Eiss, Şahin'e "Son derece meşru bir endişeniz var. Ama şu anki ABD yönetiminin bir ön kabulü var ki Ortadoğu'da, merkezinde İsrail'in olmadığı hiç bir uzun vadeli çözüm olmaz" cevabını verdi.

Eissy şöyle konuştu: ''ABD'nin bölgedeki etkinliğinin yanında, Türkiye'nin bölgede önemli kredisi olduğunu biliyoruz."

"Oğul Bush İsrail nezdinde çok ciddi popülariteye sahipti." diyen Eiss, bir önceki yönetimin Baba Bush ve Clinton döneminde yürütülen silahsızlanmaya yönelik Madrid süreci çalışmalarını bir kenara attığını ifade etti. Eiss, Obama yönetiminin ise Ortadoğu ve dünya barışı için İsrail'i de kapsayan çalışma hedeflediğini belirterek şöyle konuştu: "Şu anki yönetimde karar alma mevkisindeki insanlar Arap-İsrail meselesinin dünyadaki gidişata çok ciddi tesiri olduğunun farkında. Eski yönetimin hatalarına düşmemeyi hedefliyoruz."

ERDOĞAN-OBAMA GÖRÜŞMESİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama Arasında BM Güvenlik Konseyi toplantısında gerçekleşen görüşmenin çok önemli olduğunu belirten Eiss, "Bu görüşmede ne konuşulduğu Türkiye'de olduğu kadar ABD'de de çok merak ediliyor. Çünkü Ortadoğu konuşuldu ve özellikle Irak'ta ABD için, Türkiye'nin eşi benzeri olmayan bir önemi var. Suriye, İran ve Irak arasında çok önemli konumu var. İki liderin işbirliği çok ama çok önemli" dedi.

TÜRKİYE'NİN ANLAŞMALARI

Truman Ulusal Güvenlik Projesi çerçevesinde Türkiye'nin uluslararası güvenlik anlaşmalarını detaylı olarak incelediklerini de açıklayan Eiss, "Son 7 yılda Türkiye'nin yaptığı uluslararası güvenlik anlaşmaları bugüne kadar yapılanlardan çok daha fazla. Bölgesinde çok aktif bir Türkiye var. Önümüzdeki 10 yılda bu anlaşmaların meydana getireceği çok ciddi sonuçları araştırmak için yoğunlaştık. Ortadoğu'da izlediği etkin dış politikanın Türkiye'nin komşuları ile ilişkisini nasıl etkileyeceği en çok öğrenmek istediğimiz şey." dedi.

'ÇEKİÇ'İ BIRAKTIK

Heyette bulunan Beyaz Saray eski Askeri Sözcüsü, Emekli Albay Paul Clark da "Önceki yönetimin elinde bir tek gereç vardı ve bu bir çekiçti. Elinde bir çekiçle tüm sorunları çivi olarak gördüler ve çivilerin üzerinde çekiç inip kalkınca sonuç alınamıyor." diye konuştu. Sadece askeri mekanizma ile demokrasiyi yerleştirmekte bile zorlanıldığını ifade eden Clark, "Obama öncesi yönetim de askeri mekanizmaların yetmediğini artık kabullenmeye başlamıştı. Irak ve Afganistan'da sürmekte olan bir varlığımız var. Kapıyı çarpıp çıkamıyorsunuz ve bir çok Amerikalı yarın sabah bu problemlerin sonuçlandırılmasını arzu eder. Ancak büyük değişiklilkler zamanla oluyor, tarih bize bunu gösterdi. İşe elimizdeki çekici bırakarak başladık." dedi. Yemekte üst düzey bürokratlar da yer alırken, bürokratlar beş kişilik ABD Truman Ulusal Güvenlik Projesi heyeti ile iki ülke konusunda uzun süre sohbet etti.

(CİHAN)