Hollanda'da bir dizi temaslada bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ermenistan ile başlatılan yakınlaşmanın Hollanda'dan da destek gördüğünü söyledi.

Ahmet Davutoğlu, Lahey'de Hollanda Dışişleri Bakanı Maxime Verhagen ile ikili bir görüşme yaptı. Maxime Verhagen ve Ahmet Davutoğlu görüşme sonrası basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, Ermenistan ile başlatılan ilişkilerin normalleştirilmesi sürecinin devam edeceğini belirtti. Davutoğlu, Ermenistan ile başlatılan yakınlaşmanın Hollanda'dan da destek gördüğünü söyledi.

Çok sayıda basın mensubunun takip ettiği toplantıda Dışışleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin bölgesinde barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik komşularıyla sürdürdüğü iyi ilişki geliştirme ve yakınlaşma politikasının da görüşmelerde gündeme geldiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Yunanistan'da seçimleri kazanan PASOK'un iktidara gelmesi ve Yorgo Papandreu'nun Başbakan olmasının, ilişkilerde herhangi bir değişiklik meydana getirip getirmeyeceğine ilişkin soruya da ilişkilerde değişikliğin söz konusu olmadığını, bu ülkeyle devam eden olumlu ilişkilerin aynen sürdürüleceğini anlattı.

Hollanda Dışişleri Bakanı Verhagen de görüşmelerin çok yararlı olduğunu vurguladı. Türkiye'nin, ülkesinin en önemli müttefiklerinden biri olduğunu belirten Verhagen, Türkiye'ye AB müzakere sürecinde kimi zaman eleştirel yaklaşmakla birlikte, olumlu gelişmeleri de görmezden gelmediklerini, bu olumlu gelişmeleri yakından izlediklerini anlattı. Verhagen, AB'nin talep ettiği koşulların yerine getirilmesi kaydıyla Türkiye'nin tam üye olması konusundaki desteklerinin sürdüğünü de tekrarladı.

Hollanda Dışişleri Bakanı Verhagen, Ergenekon davasıyla ilgili bir soru üzerine bu konunun görüşmelerde gündeme gelmediğini belirtti. Her iki dışişleri bakanı basın toplantısında birbirlerine ön adlarıyla hitap etti.

Davutoğlu Hollandalılara Türk dış politikasını anlattı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu daha sonra Lahey parlamento binası yakınındaki bir salonda, katılımcılarının çoğunluğunu Hollandalıların oluşturduğu davetlilere, Türk dış politikası ve AB ilişkileri hakkında bilgi verdi. Davutoğlu, temaslarının tamamlamasının ardından basına yaptığı kısa değerlendirmede son derece verimli geçen görüşmelerin yanı sıra, Birleşmiş Milletler'in Cenevre ofisinde görevli Büyükelçi Ahmet Üzümcü'nün genel direktörlüğüne aday olduğu Uluslararası Kimyasal Silahları Engelleme Teşkilatı'nın Hollanda'daki merkezini de ziyaret ederek, Üzümcü lehine lobi çalışmaları yaptığını bildirdi.

Davutoğlu, Büyükelçi Üzümcü'nün seçilebilmesi için Hollandalı meslektaşı ve diğer yetkililer nezdinde de temaslarda bulunduğunu anlattı ve son yapılan aday yoklaması seçimlerinde Üzümcü'nün 7 aday arasında en fazla desteği aldığını anımsattı.

Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada nükleer ve kimyasal silahların tümüyle engellenmesini öngören bir anlayışı savunduğunu ve bunun yerleşmesini istediğini vurgulayan Davutoğlu, Üzümcü'nün seçilmesi halinde, Türkiye'nin önemli bir uluslararası kuruluşta daha söz sahibi olacağını belirtti.

(CİHAN)

Fotoğraflar: AA