Dünya Kupası Avrupa Elemeleri 5. Grup maçında (A) Milli Takım'ın Ermenistan ile Bursa'da yapacağı maç için gerekli bütün önlemler alındı. Maçta, Atatürk Stadı'nın tribünlerinde Türk bayrağı ve kırmızı-beyaz renkler taşıyan flamaların dışında herhangi bir şeye izin verilmeyecek.

Taraftarlar, üzerine slogan yazılması ihtimaline karşı koltuklara koymak üzere yanında karton bile getiremeyecek.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, 14 Ekim Çarşamba günü Bursa Atatürk Stadı'nda yapılacak maçın hazırlıkları ve alınan önlemlerle ilgili bilgi verdi.

Harput, "Türkiye-Ermenistan maçının Bursa'nın tanıtımının yanı sıra iki ülke ilişkilerinin ileri seviyeye götürülmesi açısından önemli bir basamak teşkil edeceğini düşünüyoruz. Bu inançla statta maç öncesi, sırası ve sonrasında güvenliği bozacak, iki ülke ilişkilerini zedeleyecek hiçbir yanlışa fırsat vermeyeceğiz" dedi.

İki ülke cumhurbaşkanları ile Ermenistan heyetinin geliş-gidişi ve Bursa'daki programlarının yanı sıra maç öncesi, sırası ve sonrasında rahatsız edici bir durumun yaşanmaması için gerekli tüm tedbirlerin alındığını ifade eden Harput, bu konuda tüm kurum ve kuruluşlarla sürekli toplantı ve istişare içinde olduklarını söyledi.

Sarkisyan gelecek mi?

Harput, "Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın gelip gelmeyeceği belli oldu mu?" yönündeki soru üzerine, bu konuya ilişkin kendilerine henüz bir net bir bilgi ulaşmadığını, zaten bu tür üst düzey ziyaretlerin programının önceden açıklanmadığını dile getirerek, "Ancak biz valilik olarak tüm hazırlıklarımızı geleceklermiş gibi yapıyoruz" dedi.

"Ermenistan'dan taraftar gelecek mi?" sorusuna ise Harput, bu konuda da kendilerine bir bilgi ulaşmadığını, ancak konuk ülkeden kalabalık bir heyetin geleceğini bildirdi.

Harput, maç için 2 binin üzerindeki güvenlik görevlisinin aktif bir şekilde görev alacağını, gerekli görüldüğü takdirde çevre illerden takviye isteyebileceklerini söyledi.

"Tahrik edici tezahürat ve pankart yasak"

Taraftarların stada sıkı şekilde aranarak sokulacağını, maç öncesi tribünlerde de gerekli aramanın yapılacağını anlatan Harput, ayrıca taraftarlar içine sivil kıyafetli emniyet güçlerinin konuşlandırılacağını, tahrik edici tezahürat ve pankart açılması halinde bu görevlilerin olaya hemen müdahalede bulunacağını bildirdi.

Harput, taraftarların, maç sırasında üzerine karşı tarafı tahrik edici slogan yazılabileceği ihtimaline karşı, koltukların üzerine koymak üzere karton bile getiremeyeceklerini belirtti.

Tribünlerdeki renk ahengine büyük önem verdiklerine de değinen Harput, maç günü tüm taraftarlara yetecek kadar Türk bayrağının dağıtılmasının planları arasında olduğunu sözlerine ekledi.

Fotoğraf: AA