Türk hükümetinin ilaç şirketlerinden 'fiyatlarda indirime git' çağrısına ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Ekonomi, Ticaret ve Enerjiden Sorumlu Müsteşarı Robert Hormats'tan cevap geldi: Şirketlerle masaya otur.

Hükümetin ilaç şirketlerinin fiyatlarında indirime gitmesini istemesi ABD hükümetinin gündemine girdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın yıllık toplantılarına katılmak üzere İstanbul'a gelen Hormats'ın temaslarının önemli bir bölümünü hükümetin sağlık harcamalarını kısmak için ilaç şirketleri ile yürüttüğü fiyat indirimi konusu oluşturdu.

Hükümet bu sene 60 milyar doları bulması beklenen bütçe açığını azaltmak için sağlık sektöründeki harcamaları kısmaya özel önem veriyor. Türkiye'nin 2009'da ilaca ödediği toplam miktarın yüzde 20 fazla ödeme yapıldığı belirtiliyor.

Bugüne kadar hükümet ile dokuz toplantı gerçekleştiren ilaç sektörü temsilcileri, getirilen indirim oranlarının uzun vadede sektöre zarar vereceğini, global kriz nedeniyle geçici olarak indirim yapmaya hazır olduklarını ifade ediyor.

HÜKÜMET GERİ ADIM ATMIYOR

Ancak indirim oranları konusunda geri adım atmayan hükümet, bugüne kadar gerçekleştirilen görüşmelerden bir sonuç elde edilememesini gerekçe göstererek görüşmelere son verdi.

Hükümet, Eylül'de Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile yeni düzenlemeler getirdi. Bu düzenleme ile bugüne kadar jeneriği olan orijinal ilaçlarda referans ülkelerin yüzde 100'ü, jenerik ilaçta ise yüzde 80 olarak uygulanan fiyat oranı her ikisi için de yüzde 60 ile sınırlandırıldı.

Türkiye'de jenerik ilaç üretiminde fazla bir büyüklüğü olmayan Amerikan şirketleri, araştırma ve biyoteknoloji alanında ise sektörün kabaca yarısını elinde tutuyor.

YENİ YATIRIMLARI ENGELLEYEBİLİR

Hükümetin bu konuyla ilgili nasıl adımlar atması gerektiği ya da ABD hükümetinin nasıl bir talebi olduğuyla ilgili soruları yanıtlamayan Hormats, bu konunun iki tarafın arasında çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Hormats, "Bu konu bir süredir devam ediyor. İlaç şirketleri Türkiye'de büyümenin çok büyük bir kaynağı olabilir. Ancak üzerlerindeki fiyat yükü fazla olduğu takdirde, bu yalnızca yabancı değil yerli üreticileri de yatırım yapmamaya teşvik eder" dedi.

Amerikan ilaç şirketlerinin Türkiye'de kalmak istediklerini anlatan Hormats, üreticilerin hükümetle büyük bir sorun içinde yer almak istemediklerinin de altını çizdi.