Afganistan'daki Taliban güçleri, rejimlerinin ABD öncülüğündeki güçler tarafından devrilmesinin 8. yıl dönümünde, Batı'ya karşı tehdit oluşturmadıkları, ancak işgalci yabancı güçlere karşı savaşlarını sürdürecekleri açıklamasını yaptı. Örgütün internet sitesinde yayımlanan açıklamada, "Avrupa'dakiler dahil, dünya ülkelerine zarar vermek gibi bir planımız yok ve yoktu. Amacımız ülkenin bağımsızlığı ve bir İslam devleti kurmak" denildi.

Açıklamada, "Eğer hala (ABD ve NATO güçleri) asılsız terörle savaş bahanesiyle, onurlu ve dindar Afganların ülkesini sömürgeleştirmek istiyorsanız, dayanıklılığımızın sadece artacağını ve uzun bir savaşa hazır olduğumuzu bilmelisiniz" ifadeleri kullanıldı.

ABD'nin, El Kaide liderlerini teslim etmedikleri gerekçesiyle yaptığı işgalin aceleci ve gayrimeşru olduğu belirtilen açıklamada, Washington'ın Taliban liderlerine, El Kaide'nin 11 Eylül'deki saldırılara karıştığına dair hiçbir kanıt göstermediği kaydedildi.

Taliban açıklamasında, "Washington'ın kendi ifadesiyle Irak ve Afganistan'daki terörle savaşını Orta Doğu, orta ve güneydoğu Asya'daki yayılmacılık hedeflerinin bir parçası olarak kullandığı" belirtilerek, İngiliz güçlerinin 19. yüzyıldaki, ülkedeki eski Sovyetler Birliği güçlerinin 1980'lerdeki akıbetinin Afganistan'da askerleri bulunan ülkelere ders olması gerektiği ifade edildi.

ABD'de 11 Eylül 2001'de düzenlenen saldırıların ardından Washington'ın, ülkede barınan El Kaide liderlerini teslim etmeleri talebi Taliban rejimi tarafından reddedilince ABD öncülüğündeki güçlerin 7 Ekim 2001'de başlattığı saldırılardan 5 hafta sonra Afganistan'daki Taliban yönetimi devrilmişti.

Afganistan'da giderek artan sayıdaki yabancı güçlere rağmen, aranan Taliban ve El Kaide liderleri hala bulunamazken, 2001'den bu yana her yıl çoğunluğu sivil, binlerce Afgan hayatını kaybediyor.

Bu arada ABD Başkanı Barack Obama da Washington'ın Afganistan savaşı stratejisini yeniden değerlendirmesini sürdürüyor.
Savaş konseyi olarak nitelenen üst düzey danışmanlarıyla görüşmelerini sürdüren Obama, yeniden geniş kapsamlı bir strateji değerlendirmesi yapıncaya kadar Afganistan'a daha fazla asker gönderme konusunda karar almayacağını bildirmişti.

Afganistan'daki ABD ve NATO güçlerinin komutanlığını yürüten General Stanley McChrystal, geçen hafta Londra'da katıldığı bir toplantıda yaptığı konuşmada, Afganistan'daki isyanın büyüdüğünü ve buradaki askeri harekatın başarısının garanti edilemeyeceğini söylemişti.
McChrystal, Afganistan'daki durumu ciddi olarak niteleyerek, "Ne başarı, ne de başarısızlık kesin olarak öngörülebilir" demişti.
General McChrystal daha önce, daha fazla asker gönderilmesini de içeren "önemli bir strateji değişikliği" olmazsa Afganistan'da büyük olasılıkla başarısız olunacağı görüşünü dile getirmişti. McChrystal'ın Afganistan'a 30-40 bin asker daha gönderilmesini beklediği yönünde haberler çıkmıştı.

Afganistan'da halen 60 binden fazlası Amerikan askeri, 100 bini aşkın yabancı asker bulunuyor.

AA